بازداشت خانگی محمد بن نایف تأیید شد

به نقل از برخی مقامات سعودی و آمریکایی خبرهای هفته گذشته برخی رسانه‌ها مبنی بر حصر خانگی «محمد بن نایف» ولی‌عهد برکنار شده عربستان سعودی را تأیید کرد.


نیویورک تایمز نوشت بر اساس اطلاعات دریافتی از ۴ مقام فعلی و پیشین آمریکایی و سعودی نزدیک به خاندان سلطنتی عربستان، محمد بن نایف هم‌اکنون در کاخ خود واقع در شهر ساحلی جده در حصر به سر می‌برد و اجازه‌ی خروج از عربستان را ندارد.
یک منبع که خواست نامش فاش نشود گفت این حصر با هدف جلوگیری از هرگونه مخالفت احتمالی با ولی‌عهد جدید ۳۱ ساله «محمد بن سلمان» صورت گرفته است.
در حالی‌که بسیاری از کارشناسان برکناری نایف از قدرت را نتیجه‌ی دیدار دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا از عربستان و زد و بندهای وی با پادشاه سعودی و فرزندش می‌دانند، در بخشی از گزارش این روزنامه آمده است، آمریکا احترام زیادی نسبت به محمد بن نایف به دلیل اقدامات و تلاش‌های وی در خصوص مقابله با تروریسم و القاعده، قایل است.
محدودیت‌ها علیه شاهزاده محد بن نایف، نشان‌گر ترس و نگرانی از اعتراضات شاهزادگان سعودی ناخرسند از تغییر اخیر است.
با این حال، محمد بن نایف قصد هرگونه اعتراضی نسبت به تغییر جدید و به دست گرفتن منصب از دست رفته را ندارد بلکه به دنبال آن است که بدون هیچ‌گونه مخالفتی به تاج و تخت برسد.
هم‌چنین یک مقام دادگاه سلطنتی عربستان گفته است معلوم نیست مدت زمان این حصر چقدر باشد.
آمریکا هم‌چنان ارتباط خود با وزارت کشور  را حفظ کرده ولی به صورت رسمی با محمد بن نایف ارتباطی ندارد ولی اوضاع عربستان را از نزدیک زیر نظر دارد.
بسیاری از مقامات آمریکا در مبارزه با تروریسم و سرویس اطلاعات این کشور که سابقه‌ی روابط قوی با بن نایف داشته‌اند، به خاطر برکناری وی خشمگین هستند ولی پس از آن‌که بن سلمان، ولی‌عهد جدید عربستان موافقت دونالد ترامپ و دامادش کوشنر را به دست آورد، به صورت علنی نمی‌توانند در این رابطه صحبت کرده و مخالفت کنند.
گفته شده است این محدودیت‌ها شامل دختران محمد بن نایف نیز می‌شود هر چند یکی از دختران وی پیش‌تر به هم‌راه هم‌سرش عربستان را ترک کرده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
580217
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
40
281
997
577284
2933
11046
580217

آی‌پی شما: 18.207.255.49
امروز: جمعه، 22 آذر 1398