وزارت خارجه ایران:

موضع ظریف در گفت‌وگو با اشپیگل موضع کل نظام بود

عباس موسوی، سخن‌گوی وزارت خارجه ایران با تأکید بر این‌که وزارت متبوع تنها اجرا کننده ابلاغ‌های مقامات عالی نظام است امکان از سرگیری مذاکره تهران و واشنگتن در قالب گروه ۱+۵ را تحت شرایطی تأیید کرد.

وی روز دوشنبه ۱۴ بهمن در نشستی خبری در پاسخ به سوالی درباره‌ی واکنش‌ها به گفت‌وگوی محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با مجله اشپیگل تأکید کرد که دو صدایی در سیاست خارجی ایران جایی ندارد و موضع این وزارت‌خانه، موضع کل نظام است.
سخن‌گوی وزارت خارجه ایران با تأکید بر این‌که موضع ظریف حرف تازه‌یی نبود تصریح کرد: اگر آمریکایی‌ها به شرایط پیش از ۲۰۱۷ برگردند و خسارات ایران را جبران کنند و در واقع توبه کنند می‌توانند در میز مذاکره ۱+ ۵ گوشه‌یی بنشینند و وارد معادله شوند.
محمد جواد ظریف، در گفت‌وگو با مجله اشپیگل آلمان در پاسخ به سوال خبرنگار این رسانه که آیا مذاکر با آمریکا پس از شهادت قاسم سلیمانی منتفی شده است، جواب منفی داد و گفت: این احتمال را منتفی نمی‌داند که افراد روش خود را تغییر دهند و واقعیت را بپذیرند.
وی تأکید کرده بود که دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره برگردد. ظریف تصریح کرده بود که ایران هنوز بر سر میز مذاکره است.
این گفت‌وگو واکنش‌های برخی از تندروها در داخل ایران را در پی داشت به‌ طوری‌که تعدادی از مخالفان مذاکره با آمریکا پس از انتشار این گفت‌وگو اقدام به تجمع اعتراضی مقابل وزارت خارجه ایران کردند و با در دست داشتن پرچم‌های سرخ و عکس‌های رهبری و شهید قاسم سلیمانی نسبت به این موضع ظریف واکنش نشان دادند.
ظریف مجری تصمیماتی است که در ساختار تصمیم گیری جمهوری اسلامی گرفته می‌شود. حرف وی حرف نظام است.
سخن‌گوی وزارت خارجه ایران در نشست امروز خود تأکید کرد: ظریف مجری تصمیماتی است که در ساختار تصمیم گیری جمهوری اسلامی گرفته می‌شود. حرف وی حرف نظام است.
وی تأکید کرد:  همیشه حرف ما این است که هیچ گونه مذاکره دوجانبه با آمریکا ندارد و نخواهد داشت و همیشه بر این تأکید کردیم که آمریکایی‌ها به شرایط قبل از ۲۰۱۷ بازگردند و تحریم‌هایی که با خروج از برجام اعمال کردند، برگردانند و به میز۱+۵ برگردند. این حرف جدیدی نیست.
اگر کارشکنی نشود ظریف در نشست مونیخ شرکت می‌کند
وی درباره شرکت وزیر امور خارجه ایران در نشست امنیتی مونیخ گفت: ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ شرکت و سخن‌رانی می‌کند اگر مانند دفعه قبل در داووس سوئیس، کارشکنی انجام نشود.
سوال دیگر در این نشست خبری درباره کانال بشردوستانه سوئیس بود که سخن‌گوی وزارت خارجه ایران تأکید کرد که چیزی به‌نام کانال بشردوستانه یا مشابه آن را به رسمیت نمی‌شناسند.
مارکوس لایتنر، سفیر سوئیس در تهران ۱۳ بهمن)از عملیاتی شدن سازوکار مالی سوییس در ۲ تا ۳ هفته آینده خبر داده و گفته بود: در پی انجام اولین معامله آزمایشی موفق در قالب این ساز و کار، ۱۸۰۰۰۰ بسته از اقلام دارویی مورد نیاز بیماران پیوند اعضا وارد تهران شد.
دارو و خوراک تحریم نبوده است که کانالی برای آن ایجاد کرده و سروصدا برایش ایجاد کنند. از نظر ما این اهمیتی ندارد.
کانال بشردوستانه را به رسمیت نمی‌شناسیم
اما موسوی درباره کانال بشردوستانه سوییس گفت: ما چیزی به نام کانال بشردوستانه یا مشابه آن را به رسمیت نمی‌شناسیم. ما تحریم‌ها را به رسمیت نمی‌شناسیم. دارو و خوراک تحریم نبوده است که کانالی برای آن ایجاد کرده‌اند و سروصدا ایجاد کنند. از نظر ما این اهمیتی ندارد ولی از همه‌ی تلاش‌ها برای کاهش فشار استقبال کرده و آن را مفید می‌دانیم.
سخن‌گوی دستگاه دیپلماسی با بیان این‌که این داروها با پول این ملت وارد کشور شده است، اظهار داشت: این داروها باید یک سال و نیم قبل وارد کشور می‌شد که آمریکایی‌ها مانع شدند و کارشکنی کردند. شرکت سوئیسی هم پول آن را می‌گیرد. توقعات ما بیش از این‌ها است. تعهدات آن‌ها هم سدها برابر این جور مسایل است.
سفرهای یوسف بن علوی عادی است
سخن‌گوی وزارت خارجه ایران درباره سفرهای پی در پی یوسف بن علوی، وزیر امور خارجه عمان به تهران که در ماه‌های اخیر افزایش یافته است، تصریح کرد: اگر قرار بود اتفاق ویژه‌یی در پس این سفرها انجام شود، علنی نمی‌شد. این سفرها، روتین است. با چند کشور توافق کرده‌ایم هر گاه احساس کردیم در خصوص موضوعی دوجانبه یا منطقه‌یی نیازمند رای‌زنی هستیم در زمان کوتاهی به کشورهای یک‌دیگر سفر کنیم.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
596199
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
10
335
761
593804
4890
6582
596199

آی‌پی شما: 3.233.221.149
امروز: چهارشنب، 07 اسفند 1398