محمد توفیق علاوی:

از سوی برهم صالح به نخست وزیری عراق منصوب شدم

رسانه‌های عراقی عصر جمعه اعلام کردند محمد توفیق علاوی از سوی رییس جمهوری این کشور به مقام نخست وزیری برگزیده شد و مأمور تشکیل کابینه شده است.

براساس قوانین عراق، نخست وزیر منتخب یک ماه برای تشکیل کابینه و اخذ رای اعتماد از پارلمان فرصت دارد.
علاوی، ۶۶ ساله، در دولت نوری مالکی وزیر ارتباطات بود.
برهم صالح، رییس جمهوری عراق در حالی محمد توفیق علاوی را مأمور تشکیل کابینه جدید کرده است که عادل عبدالمهدی، نخست وزیر پیشین عراق در روز ۲۹ نوامبر برابر با ۸ آذر به دنبال هفته‌ها تظاهرات ضددولتی از سمت خود استعفا کرده بود.
رییس جمهوری عراق تا روز شنبه به گروه‌های سیاسی حاضر در پارلمان این کشور برای توافق بر سر گزینه نخست وزیری مهلت داده بود. وی هشدار داده بود که در صورت عدم دست‌یابی گروه‌های سیاسی به توافق بر سر نخست وزیر آینده با استفاده از اختیارات خود در قانون اساسی فردی را به انتخاب خود مأمور تشکیل کابینه خواهد کرد.
محمد توفیق علاوی در پیامی ویدئویی که در اینترنت منتشر شده است از تظاهرکنندگان ضددولتی خواست که به اعتراض به فساد ادامه دهند. وی هم‌چنین تهدید کرد در صورتی که گروه‌ها و ائتلاف‌های سیاسی به او برای معرفی گزینه‌های مورد نظر برای عضویت در کابینه فشار بیاورند از سمت خود کناره گیری خواهد کرد.
نخست وزیر جدید عراق در پیام ویدئویی خود خطاب به معترضان گفت: اگر ایثار و شجاعت شما نبود هیچ تغییری در این کشور روی نمی‌داد.
وی در بخش دیگری از سخنان خطاب به معترضان افزود: من به شما ایمان دارم و از شما می‌خواهم که به اعتراض‌ها ادامه دهید.
محمد توفیق علاوی در فاصله بین سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ وزیر ارتباطات بود و بار دیگر بین سال‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ نیز عهده دار این سمت بود. او به دنبال اختلاف نظر با نوری مالکی، نخست وزیر وقت از سمت خود کناره گیری کرد.
بنا به قانون اساسی عراق انتخاب و معرفی جانشین عادل عبدالمهدی باید ظرف ۱۵ روز پس از استعفای او صورت می‌گرفت اما این روند به دلیل عدم توافق گروه‌های سیاسی ۲ ماه طول کشید.
معرفی محمد توفیق علاوی به عنوان نخست وزیر جدید نتیجه توافق شکننده ائتلاف سائرون به رهبری مقتدا صدر و ائتلاف فتح، به رهبری هادی عامری است.
محمد توفیق علاوی در صورت تأیید پارلمان در اولین گام با چالش معرفی کابینه خود روبه‌رو خواهد شد. ادامه اعتراض‌ها در داخل عراق و هم‌چنین تداوم تنش‌ها بین ایران و آمریکا می‌تواند از دیگر چالش‌های پیش روی محمد توفیق علاوی باشد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
596204
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
15
335
766
593804
4895
6582
596204

آی‌پی شما: 3.233.221.149
امروز: چهارشنب، 07 اسفند 1398