پاسخ تهران به ماکرون:

در پی انتشار توییتی از امانوئل ماکرون، رییس جمهوری فرانسه که وی در آن از عبارت ... - فارسی برای نام بردن از خلیج فارس استفاده کرده بود وزارت امور خارجه ایران به این اقدام واکنش نشان داد.

عباس موسوی، سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران پس از انتشار این توییت جنجال برانگیز که با واکنش پرشمار بسیاری از کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی نیز هم‌راه شد با توییتی به رییس جمهوری فرانسه پاسخ داد.
در پیام سخن‌گوی وزارت امور خارجه ایران به رییس جمهوری فرانسه یادآوری شده است که تنها نام آب‌راه واقع در جنوب ایران خلیج فارس است. موسوی در این پیام استفاده از نامی به جز خلیج فارس برای این پهنه آبی از سوی ماکرون را به اندازه حضور نظامی فرانسه در منطقه اشتباه توصیف کرد و در عین حال یادآور شده است که هر دو اشتباه قابل جبران است.
هم‌زمان، برخی رسانه‌های فرانسوی با اشاره به سخنان اخیر امانوئل ماکرون در خصوص تمایل عربستان برای تقویت بنیه دفاعی پس از حمله به تأسیسات نفتی آرامکو در ماه سپتامبر از استقرار یک سیستم راداری پیش‌رفته فرانسوی در سواحل شرقی عربستان خبر دادند.
امانوئل ماکرون پیش‌تر در جریان بازدید از یک پایگاه هوایی در اورلئان به مناسبت سال نو و تبریک آن به نیروهای مسلح کشور، با اشاره به خبر استقرار این سیستم راداری، آن را تأیید کرده بود.
رییس جمهوری فرانسه هم‌چنین اعلام کرد: ناو هواپیمای‌بر شارل دو گل و گروه ضربت هم‌راه آن را برای مأموریتی چهار ماهه راهی خاورمیانه می‌کند. این ناو جنگی قرار است از عملیات موسوم به شامال که برای مبارزه با گروه‌های جهادی از جمله گروه موسوم به خلافت اسلامی، داعش طراحی شده است
پشتی‌بانی کند.
او سپس با انتشار توییتی به استقرار این سیستم راداری پیش‌رفته که از آن به عنوان Task Force Jaguar یاد می‌شود اشاره کرد و تأکید کرده بود که این سیستم در زمانی بسیار کوتاه در شبه جزیره عربستان و خلیج ... - فارسی نصب شده است.
استفاده از عبارت خلیج ... - فارسی که در هیچ یک از اسناد تاریخی به آن اشاره نشده است خیلی زود واکنش کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی را در سراسر جهان برانگیخت.
گفته می‌شود که سیستم راداری فرانسه در شمال شرق عربستان نصب و جهت آن به سوی ایران و عراق تنظیم شده است. این در حالی است که عربستان درگیر جنگ داخلی در یمن است و حملات حوثی‌ها معمولاً از سمت جنوب غربی این کشور انجام می‌شود.
پاریس سپتامبر گذشته زمان حملات پهپادی و موشکی به تأسیسات نفتی آرامکو انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفته بود و به عربستان وعده داده بود تا برای بالابردن ضریب دفاعی و امنیتی در برابر حملات خارجی به این کشور کمک کند.
فلورانس پارلی، وزیر نیروهای مسلح فرانسه نیز اواخر ماه نوامبر گذشته در سفر به منامه از استقرار یک سیستم راداری هشدار دهنده بسیار پیش‌رفته توسط کشورش در خلیج فارس خبر داد و اعلام کرده بود که این سیستم با هدف پیشگیری از حملات جدید نصب شده است.
رهبر ایران به تازگی در خطبه‌های نماز جمعه تهران در پاسخ به تهدیدهای آمریکا و در واکنش به شهادت قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین سپاه قدس اعلام کرده بود که نیروهای سپاه پاسداران قادرند در صورت لزوم جنگ بر ضد این کشور را به آن سوی مرزهای ایران بکشانند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
594499
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
64
247
695
592786
3190
6582
594499

آی‌پی شما: 35.175.113.29
امروز: چهارشنب، 30 بهمن 1398