سرما در کمین است

تندبادی با سرعت ۸۰ کیلومتر بر ساعت شهرهای شمالی و شرقی کرمان را در نوردید و موجب بروز مشکلات متعدد برای مردم و کندی تردد در راه‌های برون شهری شد.

با ورود سامانه‌یی پر فشار به شمال استان کرمان بر شدت ناپایدارهایی که در استان کرمان آغاز شده بود افزوده شد و شهرهای شمالی استان کرمان از جمله زرند، رفسنجان و کرمان شاهد تند بادی با سرعتی معادل ۸۰ کیلومتر در ساعت بودند که مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.
در کنار تند باد در استان کرمان ناپایداری‌ها در برخی از مناطق استان موجب بروز بارش‌های ناگهانی و بروز سیلاب‌هایی محلی شده است. شکسته شدن درختان، قطع برق و اختلال در رفت و آمد و بروز گرد و غبار شدید از دیگر مشکلات مردم در شهر کرمان بوده است و این تند باد هم‌چنان ادامه دارد. طبق اعلام مردم محلی شرق کرمان نیز شاهد توفان شن شدید و بروز ریزگردها بود.
وضعیت در شرق کرمان بحرانی است
بیش‌ترین میزان بارش‌ها در بخش گلباف و بخش راین صورت گرفته است اما در شرق استان کرمان وضعیت بحرانی گزارش شده است، بادهای شدید در شهرستان‌هایی نرماشیر، فهرج و ریگان موجب بروز توفان شن و ریزگردها شد و دید افقی به شدت کاهش یافت.
بنا به اعلام منابع محلی دید افقی در این مناطق به کم‌تر از ۱۰ متر رسید و مردم برای رفت و آمد در معابر شهری هم با مشکل جدی مواجه شدند.
معاون فرماندار فهرج اظهارداشت: وقوع توفان شن در شهرستان فهرج موجب آلودگی شدید هوا شد.
یوسف رهگویی افزود: شعاع دید افقی به شدت کم شد و به کم‌تر از ۱۰ متر رسید. به همین دلیل از مردم می‌خواهیم در صورت امکان از خانه‌ها خارج نشوند.
وی افزود: هم‌چنان از کودکان و افراد سال‌مند و افرادی که بیماری قلبی و تنفسی دارند نیز می‌خواهیم در محیط باز حضور نیابند.
وی میزان آلودگی هوا را ۵۲ برابر حد مجاز اعلام کرد و گفت: برق در 3 روستای فهرج نیز قطع شده است که دلیل قطعی برق شکستن تیرک‌های انتقال برق بوده است.
توفان در شهر کرمان نیز موجب اختلال در زندگی عادی مردم شد به طوری که اکثر مردم سعی کردند در خانه‌های خود بمانند و در محیط باز حضور نداشته باشند.
آلودگی شدید هوا در ریگان و فهرج
شکستن درختان موجب صدمه به خودروهای عبوری و بستن شدن برخی از خیابان‌ها برای مدت کوتاه و قطعی برق شد.
آلودگی هوا در کرمان، زرند و رفسنجان نیز افزایش یافت و مردم شاهد گرد و غبار در آسمان شهر بودند.
فرماندار ریگان نیز از مراجعه به مراکز درمانی به این شهرستان خبر داد و گفت: شدت آلودگی در جاده‌های اصلی موجب کندی در تردد شد.
امین باقری گفت: آلودگی هوا نیز در این شهرستان از حد استاندارد فراتر رفت و شاهد بروز توفان شن و ریزگردها در اکثر مناطق شهرستان به خصوص شهر ریگان بودیم.
وی تصریح کرد: با وجود بارندگی‌ها در شهرستان اما این بارش‌ها بسیار اندک بوده است و هم‌چنان با وزش هر بادی شاهد بروز توفان شن در شهرستان بودیم.
وی از مردم خواست تدابیر ایمنی را رعایت کنند و گفت: دستگاه‌های امدادی در شهرستان در آماده ‌باش هستند.
رییس مرکز پیش بینی هواشناسی استان کرمان نیز اظهار داشت: سرعت باد در استان کرمان طبق بررسی‌های صورت گرفته به ۸۰ کیلومتر در ساعت رسید.
سرمازدگی در کمین مزارع و باغ‌های استان کرمان است
حمیده حبیبی ادامه داد: این وضعیت پیش از این نیز پیش بینی و هشدار لازم به دستگاه‌های مربوط داده شده بود.
وی تصریح کرد: این تند بادها در بسیاری از شهرهای شمالی و شرقی کرمان وجود داشته است که می‌توان به توفان شن در فهرج، نرماشیر، بم و زرند نیز اشاره کرد که این وضعیت در ساعات ابتدایی شب بعد از صاف شدن هوا شاهد افت دما بودیم و کشاورزان باید مراقب سرمازدگی محصولات باشند.
رییس مرکز پیش بینی هواشناسی استان کرمان گفت: روند وزش باد کاهش می‌یابد و در مقابل برودت هوا در استان احساس خواهد شد.
وی از کاهش دید در جاده‌های استان کرمان خبر داد و از راننده‌ها خواست در جاده‌ها دقت لازم را داشته باشند.
حبیبی از ادامه و شدت وزش باد از فردا در فهرج و ریگان خبر داد و گفت: مردم و مسوولان باید تدابیر ایمنی را رعایت کنند.
وی هم‌چنین از کاهش دید افقی در جاده‌های استان کرمان به سمت سیستان و بلوچستان، یزد و خراسان جنوبی و خراسان رضوی خبر داد.
راه‌کارهای مقابله با سرما زدگی
هم‌چنین کارشناس کشاورزی هواشناسی استان کرمان نسبت به سرما زدگی محصولات کشاورزی استان کرمان هشدار داد و از کشاورزان خواست تدابیر لازم برای جلوگیری از سرما زدگی را رعایت کنند.
مریم سلاجقه افزود: با وجود اطلاعیه‌های هواشناسی در خصوص کاهش دما به زیر صفر راه‌کار عملی سریع و کم هزینه برای کاهش دما در باغ‌های میوه که شکوفه داده‌اند روشن کردن آتش در باغ‌ها و ایجاد دود است.
کارشناس کشاورزی هواشناسی استان کرمان ادامه داد: یکی از راه‌ها روشن کردن آتش و یا تولید دود به وسیله آتش می‌باشد که در باغ‌های بزرگ اجرای آن دشوار است. آتش زدن ضد یخ و یا روغن ترمز جزیی و الکل‌های روغنی موجب ایجاد دود می‌شود.
سلاجقه گفت: هم‌چنین بخار گازوییل خود تولید دود سفید رنگی می‌کند که در تانک‌ها برای استتار از تزریق گازوییل به مانفیلد چدنی اگزوز و تولید بخار استفاده می‌شود.
وی گفت: اضافه کردن کمی روغن ترمز به گازوییل غلظت دود خروجی را افزایش می‌دهد. با توجه به در اختیار داشتن تراکتور توسط باغداران یکی از پیش‌نهادها تعبیه پیچی روزنه دار در مانفیلد اگزوز با لوله‌یی آلومینیمی و اتصال آن به منبعی برای ورود تدریجی گازوییل به داخل اگزوز و پخش دود حاصل در فضای باغ توأم با حرکت تراکتور و یا وسیله‌ی نقلیه دیگر می‌باشد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537244
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
284
257
1367
533619
4515
5811
537244

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398