توپ در زمین آمریکاست

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران با اشاره به مبادله دو زندانی ایرانی و آمریکایی بین واشنگتن و تهران از آمادگی ایران برای مبادله تمام زندانیان دو طرف خبر داد و درباره ادامه سیاست تبادل زندانیان دو طرف گفت: توپ در زمین آمریکاست.

ظریف گفت: پس از بازگشت گروگان‌مان در این هفته کاملاً برای تبادل فراگیر زندانیان آمادگی داریم. توپ در زمین ایالات متحده است.
ایران و آمریکا پس از مذاکراتی که از دید عموم پنهان مانده بود سرانجام روز شنبه دو زندانی را مبادله کردند.
مسعود سلیمانی، پژوهشگر ایرانی که به اتهام دور زدن تحریم‌های آمریکا بازداشت شده بود پس از یک سال حبس آزاد و تحول مقامات ایرانی در زوریخ شد. در پی ورود سلیمانی به ایران، ظریف به استقبال وی رفت. هم‌چنین طرف ایرانی نیز ژیائو وانگ، شهروند آمریکایی که به اتهام جاسوسی در ایران محبوس بود را آزاد کرد و وی راهی آمریکا شد.
علی ربیعی، سخن‌گوی دولت ایران گفته است: پیش‌نهاد مبادله زندانیان یک سال پیش از طرف ایران و در جریان برگزاری نشست مجمع عمومی سازمان ملل در نیویورک مطرح شد، از طرف دیگر ما به دلایل انسان دوستانه تصمیم گرفتیم که بنابر پیامی که سه ماه پیش از یکی از مقام‌های سابق آمریکا درباره آمادگی برای مبادله آورده بود، در مورد سلیمانی مبادله‌یی را داشته باشیم.
ربیعی هم‌چنین درباره‌ی مبادله‌ی زندانیان میان ایران و آمریکا گفته است: اصل‌ما همه در مقابل همه بود. هنوز هم بر اصل همه در مقابل همه اصرار داریم.
در پی تبادل زندانیان دو طرف دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا با تشکر از ایران گفت: دیدید، می‌توانیم با هم به توافق برسیم.
از زمان خروج آمریکا از برجام، واشنگتن تحریم‌های سختی در چندین نوبت علیه ایران وضع کرده است که حکومت ایران را در وضعیت دشواری از نظر اقتصادی قرار داده است. با این حال سخن‌گوی دولت ایران گفته است که مذاکره با آمریکا بر سر برجام تنها به این شرط قابل انجام است که آمریکا تمامی تحریم‌های وضع شده را لغو کند و به توافق برجام بازگردد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
590742
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
8
193
1344
588332
6015
7443
590742

آی‌پی شما: 18.210.24.208
امروز: چهارشنب، 09 بهمن 1398