از ۲ سال پیش برنامه‌ریزی کرده بودند

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران می‌گوید: تند شدن اعتراض‌های آبان‌ ماه در اعتراض به افزایش قیمت بنزین از پیش از ۲ سال پیش برنامه ریزی شده بود.

روحانی در تهران گفت: ما دچار یک مسأله شدیم که از نظر من در سال ۹۸ قابل پیش بینی بود و این را من به دوستان گفته بودم.
رییس جمهوری ایران خواستار تفکیک میان بازداشت شدگان اعتراض‌های گسترده آبان شد و گفت: مثلاً اگر کسی تخلفی کرده است لاستیکی آتش زده است از نظر من جرمی نیست اگر چه کارش درست نبوده است ولی نباید آن‌ها را نگه داریم. جوانی بوده آمده دادی زده و شعاری داده است نباید سخت‌گیری شود ... اما کسی با سلاح گرم آمده، آن حساب دیگری دارد یا با سلاح سرد آمده، حساب دیگری دارد. یکی با قمه حمله کرده، یکی آمده فروشگاه را تاراج کرده و آتش زده این‌ها با یک‌دیگر فرق می‌کند. من خواهش می‌کنم این‌گونه موارد تفکیک شود.
به گفته سازمان عفو بین‌الملل در جریان اعتراض‌های ماه گذشته در بیش از ۱۰۰ شهر ایران، دست‌کم ۲۰۸ نفر کشته شدند! دولت ایران از دادن آمار در این باره خودداری می‌کند. با این حال به گفته یکی از نمایندگان مجلس دست‌کم ۷۰۰۰ نفر در جریان تظاهرات و پس از آن بازداشت شدند. این در حالی است که به اعلام سخن‌گوی قوه قضاییه ایران، بیش‌تر بازداشت ‌شدگان، آزاد شده‌اند.
رییس جمهوری اسلامی ایران گسترده شدن و تشدید اعتراض‌ها را سازمان ‌یافته خواند و گفت: اما آن‌ها که سازمان یافته‌اند در این اغتشاشات آمده‌اند که اعترافات آن‌ها هم پخش خواهد شد. آن‌ها بیش از ۲ سال برای این کار برنامه ریزی کرده بودند، سال گذشته در مقطعی می‌خواستند کاری انجام دهند که زمان مناسب نبود. امسال می‌خواستند در مقطع دیگر که با زمان مناسب ندیدند بیش‌تر ... آخر دی و بهمن و نزدیک انتخابات در این ایام برنامه ریزی کرده بودند. وقتی این مسأله اعلام شد آن‌ها از خارج که الآن زمان فرا رسیده است و آن را اجرا کنید بیرون آمدند. بنابراین باید با آن‌ها برخورد شود.
روحانی در حالی وعده پخش احتمالاً تلویزیونی اعتراف اغتشاشگران را می‌دهد که شماری از نمایندگان حامی دولت در مجلس شورای اسلامی، این روند را غیرقانونی می‌خوانند.
رییس جمهوری ایران در جریان سخن‌رانی خود با دفاع دوباره از توافق هسته‌یی ایران و جامعه جهانی و روند انعقاد برجام گفت: اگر ایالات متحده تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی را لغو کند، تهران آماده مذاکره است.
از زمان خروج ایالات متحده از برجام و بازگشت و تشدید تحریم‌های آمریکا علیه ایران، منتقدان توافق هسته‌یی در جمهوری اسلامی حملات خود علیه دولت روحانی را تشدید کرده‌اند.
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده با تأکید بر حمایت واشنگتن از معترضان ایرانی گفت: آمریکا از اعتراضات ایران حمایت مالی نکرده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
590801
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
67
193
1403
588332
6074
7443
590801

آی‌پی شما: 18.210.24.208
امروز: چهارشنب، 09 بهمن 1398