آماده از سرگیری مذاکرات صلح با آمریکا هستیم

یک روز پس از سفر غیرمنتظره دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا به افغانستان، گروه طالبان اعلام کرد: آماده از سرگیری مذاکرات با واشنگتن است.

ذبیح الله مجاهد، سخن‌گوی گروه افراطی و اسلام‌گرای طالبان روز جمعه گفت: آن‌ها برای شروع مجدد مذاکرات آمادگی دارند.

مجاهد گفته است: موضع ما هنوز همان است. اگر مذاکرات صلح آغاز شود، از مرحله‌یی که متوقف شده بود از سر گرفته می‌شود.
سفر غافلگیرانه دونالد ترامپ هم‌زمان با روز شکرگزاری، نخستین سفر ترامپ به افغانستان از زمان ریاست جمهوری محسوب می‌شود. او در این سفر گفته بود: طالبان می‌خواهند توافق کنند و ما با آن‌ها ملاقات می‌کنیم.
دونالد ترامپ در دیدار و گفت‌وگو با نیروهای آمریکا در افغانستان با اظهار این‌که این گروه رادیکال، یعنی طالبان با آتش‌بس موافق است، اضافه کرده بود که آن‌ها قبلاً نمی‌خواستند آتش‌بس را قبول کنند ولی اکنون می‌خواهند آتش‌بس برقرار شود.
رهبران طالبان گفته‌اند که این گروه ملاقات‌هایی با مقامات ارشد آمریکا برگزار کرده‌اند و به زودی مذاکرات رسمی صلح از سر گرفته می‌شود.
با این حال برخی رسانه‌ها از قول منبعی که نخواسته است نامش فاش شود نوشته‌اند طالبان تا قبل از نهایی شدن توافق با نیروهای امنیتی افغان در گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، با آتش‌بس موافقت نخواهد کرد.
یک فرمانده ارشد طالبان نیز گفته است که امیدوار است ترامپ برای مذاکرات جدی باشد چرا که او انتخاب‌های چندانی پیش رو ندارد.
رییس جمهوری آمریکا در ماه سپتامبر مذاکرات صلح با طالبان را پس از آن‌که این گروه شبه نظامی مسوولیت حمله‌یی به کابل را پذیرفت، لغو کرد. در حمله ماه سپتامبر ۱۲ نفر از جمله یک سرباز آمریکایی کشته شدند. ترامپ به دلیل به قتل رساندن این سرباز دستور لغو مذاکرات صلح را صادر کرد.
اکنون ۱۸ سال از حمله ائتلاف به رهبری آمریکا به افغانستان می‌گذرد و تاکنون ۲۴۰۰ نفر از نیروهای آمریکا و ۱۰۰۰۰ نفر غیر نظامی افغان در جنگ داخلی در این کشور کشته شده‌اند. آمریکا اکنون حدود ۱۳۰۰۰ نیرو در افغانستان دارد و قصد دارد در پی صلح با طالبان از تعداد این نیروها در افغانستان بکاهد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
589361
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
155
136
1029
587359
4634
7443
589361

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: شنبه، 05 بهمن 1398