رییس دفتر سیاسی طالبان در تهران با ظریف دیدار کرد

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران با ملا برادر آخوند، رییس دفتر سیاسی طالبان و سایر اعضای دفتر سیاسی و هیأت مذاکره کننده طالبان که به تهران سفر کرده‌اند دیدار کرد.

وزیر امور خارجه ایران در این دیدار از آمادگی تهران برای مساعدت به شکل گیری و تقویت گفت‌وگوهای بین الافغانی با مشارکت دولت و تمام نیروهای موثر سیاسی سخن گفته است.
ایران هدف از دیدار محمد جواد ظریف با رییس دفتر سیاسی طالبان را ترغیب طرف‌های افغان به گفت‌وگوهای بین الافغانی و تشویق به یافتن راه حل مسایل از طریق گفت‌وگو، حمایت از تمام نیروهای افغان برای یافتن فصل مشترک هم‌کاری در بیرون رفتن نیروهای خارجی از افغانستان و امنیت افغانستان پس از خروج نیروهای خارجی عنوان کرده است.
ذبیح الله مجاهد، سخن‌گوی گروه طالبان نیز در صفحه توییتر خود متنی را با امضای سهیل شاهین، سخن‌گوی دفتر سیاسی این گروه منتشر کرد که در آن دیدار ملا برادر آخوند با محمد جواد ظریف تأیید شده است.
در این متن آمده است که هدف از سفر هیأت سیاسی طالبان به ایران روابط حسنه بین هر دو کشور، حل مشکلات مهاجرین افغانی مقیم در ایران و تأمین روابط مثبت در آینده بوده است.
سهیل شاهین در ادامه اعلام کرده است که ملا برادر آخوند در این دیدار به تفصیل با وزیر امور خارجه ایران در مورد راه‌های حل مسالمت آمیز معضل افغانستان و پروسه جاری در این راستا گفت‌وگو کرده است.
سخن‌گوی دفتر سیاسی طالبان گفته است که دو طرف در مورد روابط دو جانبه و مشکلات مهاجرین افغانی در ایران نیز مذاکره کردند. وی در ادامه از تعهد مقامات ایران برای حل مشکلات مهاجرین افغان خبر داده است.
سفر اعضای دفتر سیاسی طالبان به تهران دومین سفر آن‌ها به ایران پس از توقف مذاکرات صلح بین این گروه و آمریکا است.
وزیر امور خارجه ایران پیش از این بر لزوم نقش آفرینی طالبان در آینده افغانستان تأکید کرده بود. محمد جواد ظریف گفته بود. فکر می‌کنم آینده افغانستان بدون هیچ نقشی برای طالبان غیرممکن خواهد بود.
وی در عین حال ضمن انتقاد از مذاکرات آمریکا با گروه طالبان آن را کاملاً اشتباه ارزیابی کرده بود.
روابط ایران و طالبان در دوران زمام‌داری این گروه در افغانستان در دهه‌ی ۹۰ م به ویژه پس از حمله به کنسولگری ایران در مزارشریف بسیار تیره بود. با این حال روابط تهران با این گروه در سال‌های گذشته بهبود یافته است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
589326
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
120
136
994
587359
4599
7443
589326

آی‌پی شما: 35.175.201.14
امروز: شنبه، 05 بهمن 1398