تمدید بازداشت مظنون اعدام‌های سال ۶۷

دادگاهی در سوئد حکم بازداشت یک تبعه ایران را که متهم به جنایت علیه بشریت و دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی در سال ۶۷ شده است تمدید کرد.

نام این مظنون حمید نوری معروف به عباسی است. برخی گزارش‌ها حاکی است که وی با نام مستعار حمید عباسی دادیار سابق قوه قضائیه و در سال ۶۷ عضو هیأت اعدام در گوهردشت کرج بوده است.
ایرج مصداقی، فعال سیاسی سه روز پیش از این خبر اعلام کرده بود که یکی از افراد مظنون به دست داشتن در کشتار زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران در سال ۶۷ در محدوده قضایی اروپا بازداشت شده است.
دادگاه استکهلم حکم بازداشت حمید نوری را به مدت 4 هفته تمدید کرده است. شاکیان پرونده در این مدت فرصت خواهند داشت تا اسناد و مدارک بیش‌تری علیه او جمع آوری کنند.
در جریان اعدام‌های سال ۶۷ چند هزار نفر از زندانیان سیاسی و عقیدتی به دستور امام خمینی (ره)، بنیان‌گذار جمهوری اسلامی مخفیانه به دار آویخته
شدند و سپس در گورهای دسته جمعی به خاک سپرده شدند. زمان دقیق آغاز اعدام‌ها در زندان‌های ایران مشخص نیست اما در کتاب‌های تاریخی به هفته آخر تیرماه و هفته اول امرداد ۶۷ اشاره شده است. روند محاکمه‌های کوتاه و به دار آویختن‌های فوری تا شهریور ماه ادامه داشت.
این اولین بار است که یکی از افراد مظنون به دست داشتن در کشتار سال ۶۷ زندانیان سیاسی و عقیدتی ایران در خارج از کشور بازداشت می‌شود.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
578929
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
90
246
1645
575305
1645
11046
578929

آی‌پی شما: 18.207.238.169
امروز: جمعه، 15 آذر 1398