دونالد ترامپ: این استیضاح نیست بلکه یک کودتاست

دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا که در معرض خطر استیضاح دموکرات‌‌ها قرار گرفته است با انتشار توییتی تحقیقات مجلس نمایندگان را نه یک استیضاح که یک کودتا ارزیابی کرده است.

ترامپ در حساب توییتری خود نوشته است: بر اساس آن‌چه روز به روز متوجه می شوم، به این نتیجه می‌رسم که آن‌چه در حال اتفاق افتادن است استیضاح نیست بلکه یک کودتاست که قصدش کنار زدن قدرت مردم، رای‌شان، آزادی‌هایشان، دومین دور انتخاب‌شان، مذهب، ارتش، دیوار مرزی و حقوق طبیعی و خدادادی‌شان به عنوان شهروند ایالات متحده آمریکاست.
دموکرات‌های کنگره آمریکا پس از تأیید درخواست کمک رییس جمهوری آمریکا از هم‌تای اوکراینی خود برای تحقیق درباره‌ی پسر جو بایدن معاون سابق رییس جمهوری و نامزد احتمالی دموکرات‌ها در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰، تحقیقاتی را با هدف استیضاح دونالد ترامپ آغاز کرده‌اند.
گمان می‌رود که دونالد ترامپ تلاش کرده است با کمک یک رهبر خارجی بر انتخابات سال آینده ریاست جمهوری آمریکا تأثیر بگذارد.
نانسی پلوسی رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا رسماً آغاز تحقیقات با هدف استیضاح ترامپ را اعلام کرد.
نگرانی دونالد ترامپ از آغاز فرایند استیضاح تا آن‌جا پیش رفته است که وی خواستار دستگیری آدام شیف، رییس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان آمریکا به اتهام خیانت شد. ترامپ گفته است که آدام شیف درباره‌ی بخش‌هایی از مکالمه او با رییس جمهوری اوکراین اغراق کرده است و سخنان نادرست بیان کرده است.
امتناع پمپئو از ادای شهادت در کنگره
از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا به روند احضار مدیران وزارت خارجه برای شهادت در کنگره به شدت انتقاد کرد و گفته است در برابر قلدری
کنگره می‌ایستد.
کنگره ایالات متحده آمریکا در روزهای گذشته پنج مدیر فعلی و سابق این وزارت‌خانه را احضار کرده است با این حال وزیر خارجه آمریکا این احضار‌ها را تلاش برای ارعاب، ترساندن و بدرفتاری با متخصصان برجسته وزارت خارجه معرفی کرده است.
پمپئو در حالی چنین نامه شدیدالحنی را به کنگره می‌نویسد که سه کمیته اصلی مجلس نمایندگان آمریکا از وی خواسته‌اند تا تمامی اسناد و مدارک مرتبط با تماس ترامپ و دولت اوکراین را در اختیار آن‌ها بگذارد. شخص وزیر خارجه تاکنون درخواست برای شهادت در پرونده موسوم به اوکراین گیت را بی پاسخ گذاشته است. سران سه کمیته مجلس نمایندگان آمریکا با هشدار به وی در این خصوص تصریح کرده‌اند که این اقدام مایک پمپئو ممکن است مصداق ممانعت از اجرای عدالت تلقی شود.
اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا در دست دموکرات‌هاست. با این حال برای این‌که استیضاح دونالد ترامپ به واقعیت نزدیک شود باید مجلس سنا نیز به این طرح رای دهد، مجلسی که اکثریت آن در دست جمهوریخواهان است و بعید به نظر می‌رسد که چنین اتفاقی در سنا رخ دهد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
580267
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
90
281
1047
577284
2983
11046
580267

آی‌پی شما: 18.207.255.49
امروز: جمعه، 22 آذر 1398