عبدالله و غنی مدعی پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شدند

دو نامزد مطرح انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان، عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی، مدعی پیروزی در انتخابات شدند.

عبدالله عبدالله، مدیر اجرایی دولت وحدت ملی در یک کنفرانسی خبری اعلام کرد: حائز اکثریت آرا انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شده است و دیگر نیازی به برگزاری دور دوم انتخابات نخواهد بود.
در همین حال، عبدالله صالح، معاون اشرف غنی نیز با اعلام پیروزی او در انتخابات مدعی شد که مطابق اطلاعات موجود غنی ۶۰ تا ۷۰ درسد آرای ماخوذه را به خود اختصاص داده است.
اعلام پیروزی این دو نامزد در حالی است که کمیسیون انتخابات افغانستان پیش‌تر تأکید کرده بود که تا پیش از اعلام نتایج نهایی انتخابات توسط این کمیسیون هیچ‌یک از نامزدها حق اعلام پیروزی ندارند.
عبدالله عبدالله و محمد اشرف غنی در پایان انتخابات سال ۲۰۱۴ نیز خود را پیروز انتخابات اعلام کردند و در نهایت برای پایان دادن به کشاکش سیاسی در افغانستان به تقسیم قدرت اجرایی رضایت دادند. بر این اساس طی ۵ سال گذشته غنی عهده‌دار سمت ریاست جمهوری شد و عبدالله نیز بر منصبی جدید با عنوان ریاست اجرایی دولت افغانستان تکیه زد.
با وجود ۶۷.۹ میلیون واجد شرایط رای دادن در افغانستان، تنها حدود ۲۰ درسد مردم در چهارمین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شرکت کردند.
ستاد انتخابات افغانستان اعلام کرده بود که نتایج اولیه این انتخابات حدود سه هفته دیگر مشخص خواهد شد و اگر هیچ‌یک از نامزدها موفق به کسب بیش از نیمی از آرا نشوند، دور دوم انتخابات ریاست جمهوری با حضور دو نامزد پیش‌تاز برگزار خواهد شد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
580247
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
70
281
1027
577284
2963
11046
580247

آی‌پی شما: 18.207.255.49
امروز: جمعه، 22 آذر 1398