تولد کشوری جدید در جهان

ا

نتشار خبر تولد کشوری جدید به نام پادشاهی کوه زرد در سرزمینی میان مصر و سودان، همه را شگفت‌زده کرده است.

این پادشاهی در سرزمینی ایجاد شده است که تا کنون هیچ کشوری ادعای حاکمیت بر آن را نداشته است؛ موجودیت این کشور روز پنج‌شنبه ۵ سپتامبر برابر با ۱۴ شهریور توسط نخست ‌وزیر این کشور که زنی لبنانی ‌- آمریکایی به نام دکتر نادره ناصيف بود، اعلام شد.
او در یک پیام ویدئویی ۶ دقیقه‌یی گفت: از سوی پادشاهی این کشور سخن می‌گوید و اعلام کرد: اعلامیه‌ی رسمی آغاز این پادشاهی در کنفرانسی در شهر ادسای اوکراین تهیه شده است. او نام شرکت کنندگان در این کنفرانس هم‌چنین هویت پادشاه این کشور نوظهور را اعلام نکرد.
ناصيف افزود: دولت جدید، بهشت عدالت و مأمنی برای مهاجران، آوارگان و مظلومان سراسر جهان خواهد بود.
او که به زبان عربی سخن می‌گفت: این پادشاهی را مملکت صلح خواند که بر پایه‌های حقوق بشر ساخته شده است تا انسان‌ها با عزت و زیر سایه‌ی حقوق مشروع و مدنی زندگی کنند.
در حالی که جهت‌گیری کلی سیاست‌های این پادشاهی نامشخص است، ناصیف در سخنانش از حمایت از محیط زیست، توسعه‌ی پایدار و ثبات پادشاهی به عنوان اصول کلی حکومت‌داری آن سخن گفت. او هم‌چنین در پیامی توییتری به زبان انگلیسی از تغییرات آب و هوایی به عنوان مسأله‌ی اصلی زمان یاد کرد که نیاز به تلاش بی‌سابقه‌ی همه‌ی بخش‌های جامعه دارد.
ناصيف جزییات بیش‌تری درباره‌ی این کشور نوظهور ارایه نداد. از جمله این‌که جمعیت آن چند نفر است، معیارهای شهروندی این کشور و منابع تأمین درآمد آن چیست و این‌که آیا پادشاهی کوه زرد درسدد به‌ رسمیت شناخته شدن از سوی جامعه‌ی جهانی است یا خیر.
او هم‌چنین نگفت که چرا تصمیم گرفته است خبر تولد چنین کشوری را از شهر اودسا در جنوب اوکراین به همگان اعلام کند و نه از درون خاک این پادشاهی.
خبر تولد این کشور نوظهور در فیسبوک و توییتر نیز منتشر شد و هم‌زمان مجموعه‌یی مختصر از اسناد منتشر شد که اهداف و سیاست‌های آن را بیان می‌کند.
در شبکه‌ی اجتماعی توییتر، یک حساب کاربری به نام وزارت کشور این دولت نوظهور نیز ایجاد شد و در آن پیام‌هایی درباره‌ی برنامه‌ی آینده دولت برای پلیس و نیروهای امنیتی منتشر شد.
این پادشاهی پرچم نیز دارد؛ پرچمی سبز رنگ با نقشی از درخت خرما در وسط و عبارت بسم‌ الله الرحمن الرحیم در بالا.
انتشار اعلامیه‌ی ظهور این کشور، شگفتی دولت‌های منطقه به‌ ویژه مصر را برانگیخت. آن‌ها هنوز نمی‌دانند که تا چه اندازه باید چنین اعلامیه‌یی را جدی بگیرند و ایجاد چنین کشوری چه عواقبی در پی خواهد داشت.
سخنان ناصیف در این‌باره که این کشور بهشتی برای مهاجران و آوارگان است، باعث ایجاد سوءظن‌هایی شده است. برخی بر این گمان هستند که پادشاهی کوه زرد سرزمینی جای‌گزین برای دولت آینده‌ی فلسطین است.
هانی رسلان، کارشناس برجسته‌ی مصری در امور سودان یکی از این افراد است. او انتشار بیانیه‌ی ظهور پادشاهی کوه زرد را اقدامی خطرناک می‌داند که باید با آن برخوردی محکم و سریع داشت.
أيمن سلامه، کارشناس حقوق بین‌الملل در دانشگاه قاهره نیز می‌گوید: پدیدار شدن این دولت جدید نه جوک است و نه هجو اما مصر به هیچ وجه با این مسأله ارتباطی ندارد.
سرزمین پادشاهی کوه زرد که ۲۰۶۰ کیلومتر مربع وسعت دارد، پیش از این بئر الطويل نامیده می‌شد و از نظر مصری‌ها این سرزمین در داخل خاک سودان قرار داشت.
تا کنون هیچ کدام از دولت‌های مصر یا سودان به اعلامیه‌ی تشکیل آن واکنشی نشان نداده‌اند؛ شاید به این دلیل که برخورد با این موضوع را بی‌نتیجه می‌دانند.
با این وجود برنامه‌های تلویزیونی مصر پدیدار شدن چنین کشوری را به بحث گذاشته‌اند.
این اولین بار نیست که کسی از تولد یک کشور در سرزمین بئر الطويل سخن می‌گوید. پیش از این در ژوئن سال ۲۰۱۴ یک آمریکایی به نام جرمیا هیتون از مصر به این منطقه سفر و خبر تأسیس پادشاهی سودان شمالی را در این منطقه اعلام کرد. او خود را رییس این دولت نامید و دخترش امیلی را که در آن زمان تنها ۶ سال داشت شاه‌زاده این کشور خواند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
580257
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
80
281
1037
577284
2973
11046
580257

آی‌پی شما: 18.207.255.49
امروز: جمعه، 22 آذر 1398