واکنش ایران به تصمیم اشتباه آمریکا غلط بود

وزیر خارجه فرانسه در واکنش به تصمیم ایران برای افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم، ضمن غلط ارزیابی کردن این اقدام، نسبت به افزایش تنش در خاورمیانه ابراز نگرانی کرد.

ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه در پاسخ به پرسش خبرنگاران در مورد میزان احتمال وقوع جنگ در خاورمیانه گفت: وضعیت بغرنجی بر این منطقه حاکم شده است، به طوری که افزایش تنش‌ها می‌تواند به وقوع رخ‌دادهای ناگواری منجر شود.
لودریان که در حاشیه برگزاری جشن روز ملی فرانسه سخن می‌گفت، افزود: در چنین شرایطی اقدام ایران در عقب‌نشینی از برخی تعهداتش در قالب برجام یک نگرانی مضاعف محسوب می‌شود، چرا که واکنشی غلط در مواجهه با تصمیم غلط آمریکا در خروج از برجام محسوب می‌شود.
وزیر خارجه فرانسه تأکید کرد، با وجود این که نه آمریکا و نه ایران و سایر کشورهای منطقه، هیچ‌یک خواستار جنگ نیستند ولی عوامل نگران ‌کننده تشدید تنش به ایفای نقش خود ادامه می‌دهند.
ایران از یک هفته پیش و در اعتراض به آن‌چه که عدم ایفای تعهد طرف‌های توافق هسته‌یی با این کشور اعلام کرد: سطح غنی‌سازی اورانیوم را به بیش از ۴/۵ درسد رساند و تأکید کرد: به سیر کاهش تعهدات خود در قالب برجام ادامه داده خواهد داد.
در مقابل، وزرای امور خارجه آلمان، فرانسه و بریتانیا به هم‌راه مسوول روابط خارجی اتحادیه اروپا با انتشار بیانیه‌یی ضمن ابراز نگرانی از تصمیم ایران به افزایش غنی‌سازی اورانیوم از تهران خواستند تا هم‌چنان به برجام پایدار بماند اما ایران بر باور است که با خروج یک جانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های اقتصادی این کشور علیه جمهوری اسلامی، اتحادیه اروپا نیز با توقف حمایت اقتصادی خود از ایران ضمن توقف اجرای برجام به طور غیرمستقیم با تحریم‌های ایالات متحده آمریکا هم‌راهی کرده است.
با این حال، مقام‌های اروپایی خواستار تشکیل کمیسیون مشترک با حضور تمامی طرف‌های برجام برای بررسی موارد مورد اختلاف به ویژه اقدام ایران در افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم شده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
563843
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
101
278
101
562129
4182
8888
563843

آی‌پی شما: 34.204.173.45
امروز: یکشنبه، 28 مهر 1398