خلیفه حفتر ترکیه را به رویارویی نظامی تهدید کرد

ژنرال خلیفه حفتر که قدرت در شرق لیبی را در دست دارد به نیروهای نظامی تحت امرش دستور داده است که کشتی‌ها و منافع ترکیه را در خاک کشورش هدف حمله قرار دهند.

بر اساس فرمانی که این ژنرال کهنه کار ارتش سابق لیبی صادر کرده است کلیه‌ی پروازهای هوایی از این کشور به ترکیه و بالعکس از این پس ممنوع خواهد بود.
نیروهای نظامی وفادار به خلیفه حفتر که از آن‌ها به عنوان ارتش ملی لیبی نام برده می‌شود از سه ماه پیش لشگر کشی به ترابلس برای تصرف پایتخت را آغاز کرده است و اینک ترکیه را به عنوان حامی دولت حاکم بر غرب این کشور موسوم به وفاق ملیGNA  تهدید به رویارویی نظامی میکنند.
خلیفه حفتر به عنوان فرمانده ارتش ملی لیبی به نیروهای نظامی فرمان داده است تا کشتی‌های ترکیه را در صورت نزدیک به شدن به بنادر غربی لیبی هدف قرار دهند.
این فرمان برای ممانعت از ارسال سلاح برای نظامیان تحت امر دولت وفاق ملی صادر شده است که با دستور برای نظارت کامل بر آب‌های منطقه‌یی اطراف بنادر لیبی هم‌راه است.
احمد المسماری، یکی از فرماندهان ارشد ارتش ملی لیبی با اشاره به بیانیه‌یی که در این خصوص صادر شده است تأکید کرد: به نیروهای هوایی دستور داده شده است تا هر گونه کشتی و یا قایق ترکیه را در آب‌های سرزمینی لیبی هدف قرار دهند.
در این بیانیه هم‌چنین آمده است که اماکن استراتژیک ترکیه، شرکت‌ها و پروژه‌های متعاق به دولت ترکیه در لیبی از این پس برای نیروهای مسلح به عنوان اهدافی مشروع برای حمله تلقی می‌شوند.
بر اساس این بیانیه اتباع ترکیه در سراسر خاک لیبی دستگیر خواهند شد و کلیه‌ی پروازها به سوی ترکیه و بالعکس از این پس ممنوع خواهد بود.
این در حالی است که فرمانده ارتش نظامیان تحت امر خلیفه حفتر مشخص نکرده است که پروازهایی که به مناطق خارج از کنترل ارتش ملی لیبی صورت می‌گیرد چگونه ممنوع خواهد شد؟
خلیفه حفتر در بیانیه‌یی که توسط یکی از فرماندهان ارشد خود قرائت شد آنکارا را به دخالت مستقیم در نبرد جاری کشور متهم کرد و تصریح کرده است که ترکیه با اعزام سرباز و ارسال تجهیزات توسط هواپیما و کشتی به شکلی بی واسطه وارد این مناقشه شده است.
اتهامات مطرح شده بر ضد ترکیه از سوی خلیفه حفتر پس از آن شدت گرفت که شهر غریان توسط نیروهای نظامی وفادار به دولت وفاق ملی تحت تصرف کامل درآمد.
سخن‌گوی خلیفه حفتر پس از آن ترکیه را به حمایت از نیروهای حاکم بر غرب لیبی برای دست‌یابی به این فتح نظامی متهم کرد. ارتش ملی لیبی پیش‌تر شهر غریان را به عنوان یک پایگاه مرکزی برای عملیات نظامی در پایتخت و مناطق اطراف آن تبدیل کرده بود.
گفتنی است که خلیفه حفتر در حمله به ترابلس، مرکز تشکیل دولتی که حمایت بین المللی را با خود دارد از پشتی‌بانی و حمایت آشکار کشورهایی نظیر امارات عربی متحده و مصر سود می‌برد. مرد قدرت‌مند شرق لیبی هم‌چنین به تازگی حمایت ضمنی فرانسه را نیز با خود هم‌راه کرده است. از سوی دیگر خلیفه حفتر ترکیه و قطر را به حمایت از نیروهای رقیب در غرب لیبی متهم می‌کند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
573551
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
4623
167
5315
566639
7313
6577
573551

آی‌پی شما: 35.175.180.108
امروز: پنج شنبه، 23 آبان 1398