محمد مُرسی، رییس جمهوری سابق مصر در جلسه دادگاه درگذشت

محمد مُرسی، رییس‌ جمهوری سابق مصر روز دوشنبه ۲۷ خرداد در حین جلسه دادگاه بیهوش شد و پس از انتقال به بیمارستان درگذشت. دادگاه برای بررسی اتهام جاسوسی تشکیل شده بود.

یک منبع قضایی مصر که نامش اعلام نشده است، درباره‌ی ‌ی درگذشت رییس‌ جمهوری سابق این کشور، گفت: او حدود ۲۰ دقیقه در دادگاه در حال حرف زدن بود که به یک‌باره بیهوش شد. مرسی را بلافاصله به بیمارستان منتقل کردند و در آن‌جا درگذشت.
با توجه به شایعه‌های مختلف درباره‌ی مرگ مرسی، دادستانی مصر هم اقدام به انتشار بیانیه‌یی کرد و گفت زمانی که مرسی در قفس اتهام بود، بیهوش شد و پس از انتقال به بیمارستان مشخص شد که وی علایم حیاتی ندارد. این نهاد اعلام کرد: هیچ نوع علایم جراحت و آسیب دیدگی در جسد مرسی دیده نشده است.
از سوی دیگر عبدالله محمد مرسی پسر رییس جمهوری سابق مصر گفت: مقام‌های این کشور اجازه دفن وی را در گورستان خانوادگی مرسی نداده‌اند. وی هم‌چنین گفت: او و خانواده‌اش از محل نگه‌داری جسد پدرش اطلاعی ندارد.
محمد مرسی پس از سرنگونی حسنی مبارک، رییس‌جمهوری پیشین مصر و بعد از انقلاب ۲۰۱۱ به ریاست ‌جمهوری این کشور برگزیده شد.
وی در سال ۲۰۱۳ با دخالت ارتش از قدرت برکنار شد و در ژوئیه همان سال زندانی شد. پس از او ژنرال عبدالفتاح سیسی به ریاست ‌جمهوری مصر رسید.
محمد مرسی که در زمان مرگ ۶۷ سال سن داشت، عضو ارشد جنبش اخوان‌المسلمین و حزب آزادی و عدالت مصر بود. وی پیش‌تر به ۲۰ سال زندان برای دست داشتن در کشتار تظاهر کنندگان سال ۲۰۱۲ و ۲۵ سال زندان به جرم جاسوسی برای کشور قطر محکوم شده بود.
واکنش‌ها به مرگ محمد مرسی
رجب طیب اردوغان، رییس‌ جمهوری ترکیه در واکنش به خبر درگذشت محمد مرسی او را شهید نامید و به وی ادای احترام کرد.
گروه اخوان‌المسلمین با انتشار بیانیه‌یی مرگ رییس‌ جمهور سابق مصر را قتلی حساب ‌شده خواند و از شهروندان این کشور خواست به طور گسترده در تشییع جنازه او شرکت کنند.
در بیانیه‌یی که در وبسایت این گروه محافظه‌کار اسلام‌گرا منتشر شده است، از مردم سراسر جهان خواسته‌اند تا بیرون سفارت‌خانه‌های این کشور تجمع کنند.
امیر قطر، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، نیز که از بزرگ‌ترین حامیان اخوان‌المسلمین مصر محسوب می‌شود در پیامی توییتری با ابراز مراتب عمیق تأسف خود، مرگ محمد مرسی را به خانواده وی و مردم مصر تسلیت گفت.
سازمان عفو بین‌الملل نیز با انتشار اطلاعیه‌یی خواستار تحقیق در خصوص مرگ محمد مرسی شده است.
ماگدالنا مغربی، مدیر بخش خاورمیانه این سازمان، خبر مرگ محمد مرسی در دادگاه را عمیقاً شوکه‌آور خواند و گفت: مقامات مصر باید فوراً تحقیقی بی‌طرف و شفاف را در مورد شرایط مرگ وی، وضعیت او در زمان بازداشت و نحوه‌ی دست‌رسی‌ به درمان تشکیل دهند.
سارا لی ویتسون، مدیر بخش خاورمیانه سازمان جهانی دیدبان حقوق بشر، نیز در حساب توییتر خود مرگ محمد مرسی در زندان را وحشتناک ولی قابل پیش‌بینی خواند و گفت: ممانعت دولت مصر از تهیه امکانات پزشکی برای وی و جلوگیری از ملاقات‌های خانوادگی در فرجام او موثر بوده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
574762
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
13
168
620
568236
8524
6577
574762

آی‌پی شما: 3.227.3.146
امروز: چهارشنب، 29 آبان 1398