حسن روحانی: ما نمی‌خواهیم هیچ ملتی را به دریا بریزیم

وضعیت خاورمیانه روابط نزدیک‌تر ایران و روسیه را ایجاب می‌کند

حسن روحانی، رییس جمهوری ایران در جریان سخن‌رانی در اجلاس سران کشورهای عضو سازمان هم‌کاری شانگهای گفت: وضعیت کنونی در خاورمیانه روابط نزدیک‌تر ایران و روسیه را ایجاب می‌کند.

یک روز پس از آن‌که آمریکا ایران را به انجام حمله به ۲ نفت‌کش در دریای عمان محکوم کرد، رییس جمهوری ایران در نشست هم‌کاری شانگهای ضمن اعلام خواست ایران به افزایش هم‌کاری با دولت مسکو گفت: آمریکا به تهدیدی جدی برای ثبات منطقه و جهان تبدیل شده است.
روحانی روز جمعه ۲۴ خرداد در سخن‌رانی خود در بیشکک، پایتخت قرقیزستان گفت: دولت آمریکا طی ۲ سال گذشته با استفاده‌ی ابزاری از ظرفیت اقتصادی، مالی و نظامی خود و با اتخاذ روی‌کرد تهاجمی، کلیه‌ی ساختارها و قواعد بین‌المللی را بر هم زده است و به تهدیدی جدی برای ثبات منطقه و جهان تبدیل شده است.
او هم‌چنین اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است که امروزه جامعه‌ی بین‌المللی بیش از پیش با معضل یک‌جانبه‌گرایی به چالش کشیده شده است و هم‌چنین مشکلات و پیچیدگی‌های جهان امروز به ویژه تروریسم و افراط‌گرایی و قاچاق مواد مخدر، چندجانبه‌گرایی را به یک ضرورت تبدیل کرده است.
اهمیت برجام برای حفظ ثبات جهانی
روحانی در بخشی از سخن‌رانی خود با اشاره به اهمیت برجام برای حفظ ثبات بین‌الملل گفت: برجام دست‌آورد مهم دیپلماسی چندجانبه است که اثبات کرد چنان‌چه اراده‌ی سیاسی لازم وجود داشته باشد، می‌توان برای حل هر مشکلی به جای تحریم و جنگ از طریق گفت‌وگو و مصالحه بهتر به نتیجه رسید.
او گفت: تروریسم در انواع مختلف آن، افراط‌گرایی، یک‌جانبه‌گرایی، مداخله کشورهای فرامنطقه‌یی در امور سایر مناطق و دخالت در امور داخلی سایر کشورها جامعه‌ی بین‌المللی را در وضعیتی خطیر قرار داده است؛ وضعیتی که می‌تواند ثبات، امنیت و منافع همه‌ی کشورهای جهان را تهدید کند.
روحانی با تأکید بر پایبندی ایران به برجام با استناد به ۱۵ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی این‌گونه ادامه داد: متأسفانه آمریکا به طور یک‌جانبه از برجام خارج شده است و حتا دیگر طرف‌ها و کشورها را نیز مورد تهدید قرار می‌دهد تا قطع‌نامه‌ی ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل که خواستار روابط عادی تجاری با ایران است را نقض کنند. جمهوری اسلامی ایران در چارچوب ظرفیت‌های برجام از اعضای باقی‌مانده در توافق می‌خواهد هر چه سریع‌تر به تعهدات خود در بهره‌مندی جمهوری اسلامی ایران از منافع اقتصادی برجام عمل کنند.
درهای گفت‌وگو با همه‌ی هم‌سایگان باز است
رییس جمهوری ایران درباره‌ی روابط تهران با کشورهای هم‌سایه نیز گفت: ما همواره درهای گفت‌وگوها و هم‌کاری‌های منطقه‌یی و دو جانبه را با همه‌ی هم‌سایگان خود بازگذاشته‌ایم، ما نمی‌خواهیم هیچ ملتی را به دریا بریزیم و غرق کنیم و برای حل مسأله فلسطین هم روی‌کرد دموکراتیک با مراجعه به آرای عمومی را ارایه کرده‌ایم. ما در عراق و سوریه برای صلح جنگیده‌ایم. در افغانستان برای نبرد با افراط گرایی در تعامل با سازمان ملل متحد نقش سازنده‌یی ایفا کرده‌ایم و در یمن برای برقراری صلح از هیچ تلاشی فروگزار نکرده‌ایم.
سخن‌رانی حسن روحانی در این نشست به میزبانی بیشکک، پایتخت قرقیزستان در حالی ایراد شد که طی ۲ روز گذشته حمله به ۲ نفت‌کش در دریای عمان بار دیگر تنش‌ها منطقه‌یی را به ‌شدت افزایش داده است.
اگرچه منشاء این حملات هنوز مشخص نیست اما ایالات متحده آمریکا در همان روز حادثه ایران را به دست داشتن در این حوادث متهم کرد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
596370
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
181
335
932
593804
5061
6582
596370

آی‌پی شما: 3.233.215.231
امروز: چهارشنب، 07 اسفند 1398