ایران از مواضع خود عقب نشینی کرده است!

ریيس ستاد فرماندهی مركزی ارتش آمريكا (سنتكام) می‌گوید: ایران پس از آماده سازی نیروهای خود برای حمله‌ی احتمالی به نیروهای آمریکایی در خلیج فارس، تصمیم گرفته است که عقب نشینی کند و محاسباتش را بار دیگر بررسی کند؛ با این وجود اکنون خیلی زود است نتیجه گیری کنیم که تهدیدات برطرف شده‌اند!

این سخنان را روز پنج‌شنبه ریيس ستاد فرماندهی مركزی ارتش آمريكا در غرب آسيا موسوم به سنتكام بیان کرد.
ژنرال فرانک مک‌کنزی که در بغداد، در مقر ستاد مرکزی ائتلاف بین‌المللی تحت رهبری آمریکا برای مبارزه با داعش حضور داشت، در جریان مصاحبه با سه گزارشگر گفت: او هم‌چنان نگران احتمال حمله‌ی ایران است و به همین دلیل نمی‌خواهد درخواست اعزام نیروی اضافی به منطقه‌ی خلیج فارس برای تقویت مواضع دفاعی آمریکا مقابل موشک‌ها یا دیگر سلاح‌های ایران را لغو کند.
او گفت: در واقع باور ندارم که تهدیدات کاهش یافته است ... از نظر من تهدید بسیار واقعی است.
فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا و دیگر مقامات نظامی این کشور هم اکنون در تلاش هستند تا بین دو موضوع تعادلی ایجاد کنند: متقاعد کردن ایران به این‌که در صورت حمله به آمریکایی‌ها، واشنگتن آماده‌ی تلافی است و به این ترتیب درگیری سختی آغاز می‌شود و هوشیاری در این‌باره که افزودن بر شمار نظامیان آمریکایی در خیلج فارس ممکن است ایران را به این فکر وادارد که آمریکا در صدد حمله است و در چنین صورتی دست به حمله پیشگیرانه بزند و به این ترتیب جرقه‌ی لازم برای جنگی تمام عیار زده شود.
تنش میان ایران و آمریکا از زمان خروج واشنگتن از توافق هسته‌یی سال ۲۰۱۵ و تحریم دوباره ایران افزایش یافته است. ماه گذشته آمریکا در واکنش به آن‌چه تهدید قریب الوقوع خوانده می‌شد، اعلام کرد: یک ناو هواپیمابر و مجموعه‌یی دیگر از تجهیزات نظامی خود را به این منطقه گسیل داشته است.
ژنرال فرانک مک‌کنزی به خبرنگاران گفت: ارزیابی من این است که این کار آمریکا باعث شد ایرانی‌ها کمی عقب‌نشینی کنند اما مطمئن نیستم که از نظر استراتژیک نیز دست به عقب‌نشینی زده باشند.
او افزود: آمریکا به اندازه‌ی کافی قدرت خود را برای ایجاد حالت بازدارندگی در ایران بدون آن‌که تهران را تحریک کند، نشان داده است. او با اشاره به استقرار سریع ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن در خلیج فارس هم‌چنین چهار بمب افکن ب-۵۲ و باتری‌های اضافی سامانه پدافند هوایی پاتریوت گفت: ما این گام‌ها برداشتیم تا به ایرانیان نشان دهیم که توانایی دفاع از خود را داریم.
ژنرال فرانک مک‌کنزی هم‌چنین در جریان این گفتگو اعلام کرد: موقعیت هواپیماهای نظارتی را تغییر داده است تا بر وضعیت در عراق و خلیج فارس با دقت بیش‌تری نظارت شود.
در حال حاضر ۵۲۰۰ تن از نیروهای ایالات متحده آمریکا در این منطقه مستقر هستند و با افزایش گشت‌های هوایی، حضور خود را در این منطقه بیش از هر زمانی مقابل چشمان ایرانیان به نمایش گذاشته‌اند.
ژنرال فرانک مک‌کنزی گفت: به طور کلی همه‌ی این‌ها باعث شد که آن‌ها به نوعی به عقب برگردند و دوباره به محاسبه‌ی اوضاع بپردازند.
دیگر مقامات نظامی این ستاد نیز به خبرنگاران گفتند: ایران در ماه مه شماری از قایق‌های خود را به موشک‌های کروز و موشک‌هایی با برد کوتاه مجهز کرده بود اما بررسی‌هایی که به تازگی انجام شد، نشان داد این موشک‌ها که تهدید بالقوه محسوب می‌شدند، دیگر در این قایق‌ها وجود ندارند.
ژنرال فرانک مک‌کنزی که خود سال‌ها پیش جنگ در عراق و افغانستان را تجربه کرده است، تأکید کرد: به نظارت دقیق اوضاع برای پیش بینی تهدیدات احتمالی در آینده ادامه خواهند داد.
دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا نیز روز در جریان هفتاد و پنجمین سالگرد آغاز عملیات پیاده سازی نیروهای متفقین در شمال فرانسه در جریان جنگ جهانی دوم اعلام کرد: تحریم‌های آمریکا اقتصاد ایران را به شدت ضعیف کرده است و به این ترتیب احتمال باز شدن راه‌های دیپلماتیک زیاد است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
580002
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
106
135
782
577284
2718
11046
580002

آی‌پی شما: 100.26.176.182
امروز: پنج شنبه، 21 آذر 1398