انسداد حساب‌های فیسبوک حامی حکومت ایران

چه کسی پشت این ماجراست؟

فیسبوک و توییتر اعلام کرد‌ه‌اند که ده‌ها حساب کاربری را که به دروغ خود را به جای سیاست‌مداران، روزنامه نگاران و شخصیت‌های آمریکایی معرفی می‌کردند، مسدود کرده است.

به گفته فیسبوک هدف این حساب‌ها حمایت از منافع ایران و تأثیر بر افکار عمومی آمریکایی‌ها در مخالفت با سیاست‌‌های رییس جمهوری این کشور بوده است.
فیسبوک گفته است که آن‌ها ۵۱ حساب فیسبوکی، ۳۶ صفحه، ۷ گروه و ۳ حساب اینستاگرامی را که داده‌های غیر واقعی هم‌آهنگ شده منتشر می‌کردند بسته است.
به گزارش فیسبوک افرادی که پشت این فعالیت‌های سازمان یافته پنهان شده‌اند، کاربران را درباره‌ی هویت‌ این حساب‌ها و فعالیت‌هایشان گم‌راه می‌کرده‌اند.
این حساب‌ها تلاش می‌کردند تا نشان دهند حساب‌های معتبر و مشروعی در اروپا و آمریکا هستند که اخبار صحیح درباره‌ی خاورمیانه منتشر می‌کنند. آن‌ها خود را روزنامه نگار یا در قالب شخصیت‌های دیگر معرفی می‌کردند و با مقامات سیاسی، گزارشگران، اساتید دانشگاه، مخالفان ایرانی و دیگر چهره‌های شناخته شده فضای عمومی تماس می‌گرفتند تا آن‌ها را تحت تأثیر قرار دهند.
از آوریل ۲۰۱۸، گروهی ناشناس با ساختن حساب‌های غیرواقعی آمریکایی در شبکه‌های اجتماعی تلاش کرده‌اند تا خود را روزنامه‌نگار معرفی کنند، نامه به روزنامه‌ها بفرستند و با برداشتن عکس کاندیدهای جمهوری‌خواه یا دموکرات خود را جای آن‌ها جا بزنند. تلاشی که فیسبوک آن را تلاشی آشکار از این گروه ناشناس برای تروج منافع ایران، ارزیابی کرده است.
چه کسی پشت این حساب‌هاست؟
سوال اصلی درباره‌ی این فعالیت‌ها این است که آیا این فعالیت‌ها را سرویس اطلاعاتی ایران انجام می‌داده است یا یک کشور سوم و یا باندی از افرادی که سیاست‌مداران را به تمسخر می‌‌‌گیرند؟
بر اساس گزارشی که فیسبوک منتشر کرد، هیچ کس نمی‌تواند ۱۰۰ درظد مطمئن باشد که چه کسی پشت این کارزار حساب‌های جعلی است.
به گزارش فیسبوک، فضای رسانه‌یی که به‌ وسیله‌ی تکنولوژی تغذیه می‌شود، از ایالات متحده آمریکا یک مشعل جهانی برای آزادی بیان ساخته است و همین موضوع راه را برای دست‌کاری افکار عمومی آمریکایی‌ها نیز باز کرده است و هنوز هیچ پاسخ مناسبی برای این‌که به ما بگوید با این پدیده چگونه باید مواجه شد، پیدا نشده است.
لی فوستر که مدیریت تیم هوش مصنوعی فایر آی را برعهده دارد می‌گوید: این ماجرا نشان می‌دهد بازیگرانی که در این شکل فعالیت‌ها شرکت دارند از تاکتیک‌ها و تکنیک‌های متفاوت در تمام رسانه‌ها و پلتفرم‌ها استفاده می‌کنند. از نظر او فضای اطلاعاتی ایالات متحده آمریکا با این خطر مواجه است که به ‌طور موثری امکان دخالت عوامل خارجی در آن وجود دارد و باید راهی برای مقابله با این پدیده پیدا کرد.
بسیاری از حساب‌های توییتری که اخبار نادرست منتشر می کردند و مرتبط با ایران بودند در ۹ مه سال جاری مسدود شده‌اند. توییتر در آن زمان اعلام کرد: بیش از ۲۸۰۰ حساب توییتری مرتبط با ایران را حذف کرده‌ است.
برخی از این حساب‌های هم‌آهنگ شده، از توافق هسته‌یی ایران با قدرت‌های جهانی حمایت می‌کردند و تصمیم دولت آمریکا را برای تروریست نامیدن سپاه پاسداران و هم‌چنین کنفرانس ورشو را که آمریکایی‌ها طراحی کرده‌ بودند را محکوم کرده‌اند.
این حساب‌ها هم‌چنین تصمیم دونالد ترامپ برای وتو کردن تصمیم کنگره جهت پایان دادن دخالت آمریکا در جنگ یمن را محکوم کرده‌اند.
پلیس فدرال آمریکا درباره‌ی این موضوع حاضر به اظهار نظر نشده است اما رییس اف بی آی در جریان حضور در کنگره در هفتم ماه می گفته بود که ما با چالشی بی مانند از نظر سرمایه‌گذاری خارجی و نفوذ خارجی در شبکه‌های اجتماعی از طرف چین، روسیه، کره شمالی و ایران مواجه هستیم.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
578796
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
203
197
1512
575305
1512
11046
578796

آی‌پی شما: 35.170.81.210
امروز: پنج شنبه، 14 آذر 1398