نچیروان بارزانی به ریاست اقلیم کردستان عراق انتخاب شد

پارلمان اقلیم کردستان عراق، نچیروان بارزانی از حزب دموکرات را به سمت ریاست این منطقه منصوب کرد.

نچیروان بارزانی، برادرزاده مسعود بارزانی، رییس پیشین اقلیم کردستان و از اعضای بلندپایه حزب دموکرات کردستان عراق است.
بارزانی، نخست وزیر ۵۲ ساله پیشین اقلیم کردستان عراق ۶۸ رای موافق را در پارلمان محلی برای تصدی ریاست این منطقه را به خود اختصاص داده است.
بر اساس این گزارش در جلسه رای گیری برای انتخاب رییس اقلیم کردستان ۸۱ نماینده از ۱۱۱ نماینده پارلمان حضور داشتند و مابقی به دعوت حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق این نشست را تحریم کرده بودند.
حزب اتحادیه میهنی کردستان عراق که جلال طالبانی، رییس جمهوری سابق و فقید عراق پایه گذار اصلی آن بود اصلی‌ترین رقیب سیاسی حزب دموکرات است که توسط بارزانی‌ها اداره می‌شود.
مسعود بارزانی، رییس سابق اقلیم کردستان عراق اوایل سال گذشته پس از برگزاری همه پرسی استقلال در این منطقه کرد نشین و عدم تحقق هدف تعیین شده برای برگزاری این رفراندوم از سمت خود کناره گیری کرد.
در پی همه پرسی بحث برانگیز در اقلیم کردستان که بغداد آن را غیرقانونی و مغایر با قوانین دولت مرکزی اعلام کرد، ارتش عراق با حمایت شبه نظامیان شیعه حشد الشعبی پس از یک پیشروی سریع استان نفت خیز کرکوک را به طور کامل به اشغال خود درآورد.
مسعود بارزانی، رییس سابق اقلیم خودمختار کردستان عراق پس از تحولات همه پرسی استقلال در این منطقه در مصاحبه‌یی اعلام کرد: عملیات اصلی دولت عراق برای تصرف کرکوک و سایر مناطق تحت تسلط دولت اقلیم با آگاهی کامل دولت آمریکا و دولت بریتانیا انجام شده است.
سقوط کرکوک که نماد کسب قدرت و ثروت نفتی کردها بود، به نوعی تصویری آشکار از افول آرمان استقلال ‌طلبی آن‌ها حداقل برای مدتی نامعلوم تعبیر و تحلیل شد.
نچیروان بارزانی برادرزاده مسعود بارزانی و نوه مصطفا بارزانی، رهبر تاریخی جنبش کردهای عراق و بنیان‌گذار حزب دموکرات کردستان عراق است.
وی اینک مسوولیت سنگینی را بر دوش دارد که پیش‌تر رییس قوی‌ترین حزب سیاسی این منطقه برای سال‌ها آن را برعهده داشت.
نچیروان بارزانی بدین ترتیب دومین رییس منطقه خودمختار اقلیم محسوب می‌شود، سمتی که از سال ۲۰۰۵ توسط مسعود بارزانی تأسیس شد.
رییس جدید اقلیم کردستان متولد منطقه‌یی در شمال عراق است و بخشی از زندگی در تبعید خود را در ایران سپری کرده است. او به سه زبان کردی، فارسی و انگلیسی تسلط دارد.
نچیروان سال ۱۹۹۶، ۵ سال پس از آغاز خودگردانیِ دوفاکتوی (عملی) اقلیم در حالی که ۳۰ سال داشت به عنوان معاون نخست وزیر دولت محلی منصوب شد و سپس در سال ۱۹۹۹ به عنوان رییس دولت کار خود را آغاز کرد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
580008
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
112
135
788
577284
2724
11046
580008

آی‌پی شما: 100.26.176.182
امروز: پنج شنبه، 21 آذر 1398