واشنگتن به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا روز دوشنبه ۲۷ مه ۶ خرداد در جریان سفر خود به ژاپن اعلام کرد که به دنبال تغییر رژیم در ایران نیست.

او هم‌چنین از تلاش نخست‌وزیر ژاپن در استفاده از روابط خوب خود با ایران برای کمک به ایجاد یک گفت‌وگوی احتمالی بین ایران و آمریکا استقبال کرد.
ترامپ در گفت‌وگو با شینزو آبه گفت: می‌دانم که نخست وزیر و ژاپن روابط بسیار خوبی با ایران دارد بنابراین ببنیم چه اتفاقی می‌افتد.
وی در ادامه افزود: نخست وزیر پیش از این، با من در این مورد صحبت کرد و معتقدم که ایران می‌خواهد مذاکره کند و اگر آن‌ها علاقه‌مند باشند که مذاکره کنند، ما هم دوست داریم مذاکره کنیم. باید ببینیم چه اتفاقی می‌افتد ... هیچ فردی مخصوصاً من، نمی‌خواهد که اتفاق‌های بدی رخ دهد.
این درحالی است که رهبر جمهوری اسلامی ایران ۱۴ مه ۲۴ اردی‌بهشت با رد امکان با مذاکره با دولت دونالد ترامپ گفته بود: بعضی در داخل می‌گویند مذاکره چه عیبی دارد؟ مذاکره سم است، تا وقتی آمریکا این است که الآن هست و مذاکره با دولت کنونی آمریکا یک سم مضاعف است.
ترامپ در نشست خبری مشترک با نخست وزیر ژاپن هم‌چنین با تأکید بر این‌که دنبال تغییر رژیم در ایران نیست، افزود: می‌خواهم این موضوع را شفاف کنیم. ما می‌خواهیم ایران سلاح هسته‌یی نداشته باشد.
رییس جمهوری آمریکا تصریح کرد: با تهران می‌توانند به یک توافق دست پیدا کنند. وی تأکید کرد: نمی‌خواهد به ایران صدمه‌یی وارد کند و افزود: ایران این شانس را دارد که با همین رهبرانی که دارد به کشوری بزرگ تبدیل شود.
ترامپ هم‌چنین تصریح کرد: ایران مردمان بزرگی دارد.
رییس جمهوری آمریکا افزود: به نظرم ایران قابلیت اقتصادی عظیمی دارد و به ‌دنبال این هستیم که به ایران اجازه دهیم تا به عرصه‌ی بین‌الملل برگردد.
هیچ گفت‌وگوی مستقیم یا غیرمستقیم با آمریکا نخواهیم داشت
از سوی دیگر عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به سخنان ترامپ درباره‌ی مذاکره با ایران روز دوشنبه ۲۷ مه، 6 خرداد نوشت: هیچ گفت‌وگوی مستقیم یا غیر مستقیمی با آمریکا نخواهیم داشت.
وی که هم‌اکنون در عمان است، اشاره کرد: بعد از این سفر به کویت و قطر می‌رود و اضافه کرد: آماده مذاکره با تمامی کشورهای منطقه خلیج فارس برای برقراری روابطی متوازن و سازنده بر اساس احترام و منافع متقابل هستیم.
به دنبال بالا گرفتن تنش و بیم صف‌‌آرایی نظامی ایران و ایالات متحده آمریکا، عراق نیز روز سه شنبه ۲۱ مه ۳۱ اردی‌بهشت گفته بود که مایل است با اعزام هیأت‌های نمایندگی به تهران و واشنگتن بین دو کشور میانجی‌گری کند.
تنش‌ها بین ایران و آمریکا پس از آن‌که واشنگتن تصمیم به لغو معافیت کشورهای واردکننده نفت ایران از تحریم گرفت افزایش یافت. رییس جمهوری ایالات متحده تهدید کرده بود که اگر ایران جنگ بخواهد رسماً کارش تمام است.
رییس جمهوری آمریکا روز جمعه ۲۴ مه، از اعزام حدود ۱۵۰۰ نیروی نظامی به منطقه خاورمیانه خبر داده بود. به گفته دونالد ترامپ تصمیم به اعزام این سربازان، اقدامی پیشگیرانه برای حفاظت از منافع آمریکا در منطقه خاورمیانه است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
578809
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
216
197
1525
575305
1525
11046
578809

آی‌پی شما: 35.170.81.210
امروز: پنج شنبه، 14 آذر 1398