نگاهی به انتخابات پارلمان اروپا

 

رای‌گیری برای انتخاب ۷۵۱ کرسی پارلمان اروپا روز یک‌شنبه ۲۶ مه (۵ خرداد) در ۲۸ کشورعضو اتحادیه اروپا انجام شد اما مهم‌ترین نکات این انتخابات و نتایج آن چه بود؟

انتخابات سال ۲۰۱۹ پارلمان اروپا بیش‌ترین میزان مشارکت اروپایی‌ها در بیست سال اخیر را به نمایش گذاشت.
بیش از ۵۰ درسد از شهروندان اروپایی واجد شرایط رای در این انتخابات شرکت کردند. این درحالی است که پنج سال پیش از این میزان مشارکت ۴۲.۶ درسد بود.
برای اولین بار در تاریخ این اتحادیه، دو گروه اصلی پارلمانی یعنی سوسیالیست‌های راست میانه و حزب چپ میانه؛ مردم نتوانستند با وجود کسب بیش‌ترین کرسی‌ها در این انتخابات، اکثریت پارلمان را از آن خود کنند. به این ترتیب راه برای قدرت نمایی بیشتر لیبرال‌ها در پارلمان به ‌ویژه اتحاد لیبرال‌ها و دموکرات‌ها (ALDE) و نامزد مطرح این ائتلاف یعنی گی فرهوفشتات که خود را برای کسب مقام ریاست کمیسیون اروپا آماده کرده، باز شد.
سبزهای اروپا نیز به‌ویژه از آلمان و ایرلند به‌طور گسترده ره‌سپار پارلمان اروپا شدند.
در فرانسه مارین لوپن، رهبر حزب راست افراطی اتحاد ملی توانست حزب رئیس جمهور این کشور امانوئل ماکرون موسوم به جمهوری به پیش را شکست دهد.
دو تن از رهبران جدایی طلب کاتالونیا یعنی کارلوس پوجدمون که اکنون در تبعید است و اوریول ژانکه‌را که به اتهام شورش، فتنه و سوء‌استفاده از اموال عمومی برای برگزاری همه‌پرسی استقلال کاتالونیا در زندان است نیز با رای اسپانیایی‌ها به پارلمان راه یافتند.
در ایتالیا حزب راست افراطی لیگا توانست بالاترین رای را در این کشور از آن خود کند.
در بریتانیا نیز حزب طرفدار برکسیت بیش از ۳۱ درید آرای ریخته شده در صندوق ها را ازآن خود کرد.

 

 

 

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
546259
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
79
272
1110
543460
5561
7969
546259

آی‌پی شما: 34.236.190.216
امروز: پنج شنبه، 31 مرداد 1398