ارتش هند می‌گوید رد پای یتی را پیدا کرده است

انتشار عکسی که ادعا شده است جای پای یتی موجود افسانه‌یی یا مرد برفی است

در اکانت رسمی وابسته به ارتش هند، باعث استهزا و جوک ساختن کاربران شبکه‌های اجتماعی شد. یک اکانت توییتر ارتش هند با حدود شش میلیون فالوور، با انتشار عکس‌هایی نوشت که ردپا‌های اسرارآمیزی از یتی یا مرد برفی در منطقه‌ی کمپ ماکولا در کوه‌های هیمالیا مشاهده شده است.
درباره‌ی یتی یا مرد برفی و رد پایش روی برف در افسانه‌ها و ادبیات عامیانه‌ی منطقه‌ی هیمالیا و جنوب آسیا قصه‌ها و روایت‌های زیادی وجود دارد و حتا درباره‌ی این موجود افسانه‌یی فیلم هم ساخته شده است. هیچ مدرکی درباره‌ی واقعی بودن یتی وجود ندارد اما هم‌چنان افراد زیادی معتقدند که یتی یا مرد برفی هم‌چنان در رشته کوه هیمالیا وجود دارد.
 اکنون انتشار عکس‌های منسوب به ردپای یتی در یک حساب کاربری رسمی باعث مطرح شدن دوباره داستان‌ها درباره‌ی این موجود افسانه‌یی و البته جوک‌ها و شوخی‌های کاربران شبکه‌های اجتماعی شده است. دو سال پیش محققان به طور رسمی اعلام کردند که یتی وجود نداشته است.

آن‌ها معتقدند جاپا‌هایی که گفته شده به یتی تعلق دارد مربوط به نوعی خرس قهو‌ه‌یی هیمالیا بوده است. در توییت ارتش هند آمده است: در روز ۹ آوریل امسال، برای اولین بار تیم اکتشافی کوه‌نوردان ارتش هند ردپا‌های غول افسانه‌یی، یتی را در نزدیکی کمپ ماکالو در هیمالیا پیدا کردند. قبلاً رد پای مرد برفی نادیده فقط در منطقه‌ی پارک ملی ماکالو مشاهده شده بود. ابعاد جاپا‌ها ۸۱ در ۳۸ سانتی متر بوده است.
 بر اساس گزارش روزنامه تایم هند با وجودی که این عکس‌ها مربوط به ۹ آوریل بوده است اما مسوولان توییتر ارتش هند تازه ۲۰ روز بعد و پس از این‌که عکس‌ها را با تازه‌ترین تئوری‌ها درباره‌ی یتی منطبق دیدند، تصمیم به انتشار گرفتند. این اکانت توییتر در واکنش به اظهارات استهزاآمیز سایر کاربران اعلام کرد: آن‌ها از شواهدی درباره‌ی یتی عکس گرفته و برای تحقیقات بیش‌تر به کارشناسان تحویل داده‌اند.
در سال ۲۰۱۳، یک دانش‌مند بریتانیایی پس تحقیقات اعلام کرد: احتمالاً آن‌چه به جای یتی افسانه‌یی هیمالیا دیده شده است یک نوعی از خرس قهوه‌یی بوده است. کاربران توییتر ناباورانه به این توییت ارتش هند که مدعی شده است عکس‌های منتشره رد پای غول افسانه‌یی است واکنش نشان دادند و بسیاری آن را مسخره کردند.
 دو سال پیش، پروفسور شارلون لیندکویست دانمارکی که در دانشگاه بوفالو در نیویورک کار می‌کند گفت: یافته‌های ما نشان می‌دهد دی ان ‌ای آثار یتی‌ها به خرس‌های منطقه مربوط است. او و هم‌کارانش ۹ مورد از شواهد تاریخی حضور یتی را بررسی کرده‌اند که توسط گروهی که در حال ساخت فیلمی در مورد یتی‌ها بودند به دست آمده بود. اولین گزارش در مورد حضور موجودی غیر عادی در سال ۱۸۳۲ در ژورنال آسیایی انجمن بنگال منتشر شد. این گزارش بر اساس مشاهدات بی اچ هاجسون، یک کوه‌نورد بریتانیایی بود. او گفته بود که موجودی با مو‌های بلند و تیره دیده است که فکر کرده است اورانگوتان دیده است.
در سال ۱۹۲۵ هم عکاسی به نام تومبازی تجربه خود از مشاهده یتی را ثبت کرد. او گفت: موجودی دراز و لخت را در ارتفاع ۴۵۰۰ متری دیده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
595327
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
133
337
1523
592786
4018
6582
595327

آی‌پی شما: 3.214.224.224
امروز: شنبه، 03 اسفند 1398