سدها هزار الجزایری خواستار برکناری رییس ‌جمهور و نخست ‌وزیر موقت شدند

سدها هزار نفر از مردم الجزایر بعد از نماز جمعه در الجزیره، پایتخت این کشور راه‌پیمایی آرام برگزار کردند.

معترضان که یک ماه پس از سقوط دولت عبدالعزیز بوتفلیقه به خیابان آمده بودند، با شعار سکوت نخواهیم کرد و همه‌تان باید بروید، خواستار برکناری اعضای دولت کنونی این کشور شدند. این آخرین راه‌پیمایی در الجزایر پیش از ماه رمضان است.
رییس جمهوری الجزایر در پی چندین هفته اعتراض گسترده مردمی در تاریخ ۱۳ فروردین از قدرت کناره‌گیری کرد. از زمان آغاز اعتراض‌های گسترده به نامزدی مجدد بوتفلیقه در انتخابات ریاست‌جمهوری الجزایر، این یازدهمین جمعه متوالی است که مخالفان به اعتراض خود ادامه می‌دهند.
معترضان الجزایری نه تنها کناره‌گیری بوتفلیه را کافی نمی‌دانند، بلکه اکنون خواستار برکناری عبدالقادر بن صالح، رییس جمهوری و نورالدین بدوی، نخست‌ وزیر موقت این کشور هستند. قرار است بن صالح تا زمان برگزاری انتخابات بعدی ریاست ‌جمهوری که ۱۳ تیر برگزار می‌شود مدیریت کشور را در اختیار داشته باشد. این دو مقام تنها چند روز پیش از استعفای بوتفلیقه به دست خود رییس جمهوری پیشین انتخاب شدند.
آمار دقیقی از شمار معترضان در الجزیره در روز جمعه در دست نیست اما خبرنگاران می‌گویند: تعداد آن‌ها هم‌چون جمعه‌های پیش سدها هزار نفر بوده است.
در شرایط کنونی ارتش الجزایر هم‌چنان بیش‌ترین قدرت را در این کشور در اختیار دارد و در طول چندین دهه در سیاست‌گذاری کشور تأثیر مهمی داشته است. ارتش امروز هم‌چنان در سایه شاهد راه‌پیمایی آرام معترضان است. سرهنگ احمد قائد صلاح، فرمانده ستاد مشترک ارتش الجزایر که با اعلام ناتوانی بوتفلیقه در استعفای او دخیل بود، هفته گذشته از وجود موارد مهم فساد و سوء استفاده از قدرت در مدیریت کشور خبر داد. در هفته‌های اخیر برای رسیدگی به اتهام فساد مالی چند تن از مسوولان کشور از جمله نخست وزیر و وزیر پیشین دارایی و نیز چند تن از تاجران ثروت‌مند دستور تحقیق صادر شده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
596396
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
207
335
958
593804
5087
6582
596396

آی‌پی شما: 3.233.215.231
امروز: چهارشنب، 07 اسفند 1398