همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی در مصر

آیا سیسی تا ۲۰۳۰ در قدرت می‌ماند؟

مردم مصر برای شرکت در همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی این کشور روزهای ۲۰-۲۲ آوریل به پای صندوق‌های رای می‌روند.

پس از آن که پارلمان مصر به این اصلاحات رای مثبت داد، اکنون قرار است مردم این کشور برای تأیید یا رد این تغییرات به پای صندوق‌های رای بروند.
از جمله بندهای این اصلاحات افزایش مدت دوره‌ی ریاست جمهوری از ۴ به ۶ سال است. در ماده ۱۴۰ بند اول قانون اساسی اصلاح شده آمده است که ریيس جمهوری برای دو دوره 5 ساله بعد از پایان دوره‌ی سلف خود می‌تواند انتخاب شود. هم‌چنین ریيس جمهوری نمی‌تواند برای بیش از دو دوره متوالی در انتخابات شرکت کند.
این اصلاحات می‌تواند زمینه‌ی حضور عبدالفتاح سیسی را تا سال ۲۰۳۰ فراهم سازد. سیسی در سال ۲۰۱۸ به قدرت رسید و مطابق قانون کنونی در سال ۲۰۲۲ دوره‌ی او به پایان می‌رسد اما با تغییرات قانون اساسی او می‌تواند دو سال بیش‌تر یعنی تا سال ۲۰۲۴ به عنوان ریيس جمهوری حضور داشته باشد و بعد از آن نیز با شرکت در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری‌اش می‌تواند تا سال ۲۰۳۰ قدرت را در دست داشته باشد.
ترکیب فعلی پارلمان مصر در سال ۲۰۱۶ شکل گرفت و اغلب نمایندگان را اعضای طیف‌های نزدیک به رییس جمهور سیسی تشکیل می‌دهند.
از جمله دیگر نتایج اصلاح قانون اساسی در مصر افزایش قدرت نظارتی دستگاه اجرایی بر قوه‌ی قضاییه و نیز نهادینه سازی نقش سیاسی در ارتش عنوان شده است.
این در حالی است که سازمان‌های حقوق بشری با این اصلاحات مخالفند چرا که زمینه را برای اقتدارگرایی بیش‌تر دولت حاکم در این کشور هموار می‌سازد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537762
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
85
252
1885
533619
5033
5811
537762

آی‌پی شما: 35.153.135.60
امروز: شنبه، 29 تیر 1398