رییس شورای نظامی انتقالی استعفا داد

عوض بن عوف، رییس شورای انتقالی سودان که تحت هدایت نظامیان این کشور پس از سرنگونی عمر البشیر قدرت را در سودان در دست گرفته است شامگاه جمعه از سمت خود استعفا داد.

رسانه‌های محلی و بین المللی با انتشار این خبر از استقبال مردم سودان از این تصمیم خبر داده و اعلام کرده‌اند بسیاری از ساکنان پایتخت و دیگر شهرهای سودان پس از منتشر شدن خبر استعفای رییس شورای نظامی به خیابان‌ها آمده و در حالا شادی هستند.
ژنرال بن عوف در حالی خبر استعفای خود را از تلویزیون دولتی اعلام کرد که هم‌زمان شمار زیادی از ساکنان پایتخت در ادامه‌ی اعتراض‌ها و نیز برای درخواست جهت واگذاری قدرت به غیرنظامیان مقابل مقر ستاد کل ارتش این کشور تجمع کرده بودند.
در خصوص آخرین تحولات سودان ضمن اشاره به استعفای رییس شورای نظامی انتقالی، این تصمیم را از دید معترضان به عنوان یک پیروزی قلم‌داد کرده‌اند.
استعفای رییس شورای انتقالی سودان در حالی صورت می‌گیرد که ساعاتی قبل از این اتفاق ژنرال عمر زین العابدین، یکی دیگر از اعضای پرنفوذ این شورا در جریان یک کنفرانس خبری در خارطوم بر اراده‌ی حاکمان جدید برای سپردن دولت آینده این کشور به دست غیرنظامیان تأکید کرده بود.
ژنرال العابدین ضمن دادن وعده برای تشکیل دولتی متشکل از غیرنظامیان هم‌چنین تصریح کرده بود که به زودی باب گفت‌وگو و مذاکره با کلیه‌ی موجودیت‌های سیاسی در کشور گشوده خواهد شد.
عوض بن عوف که در زمان زمامداری عمر البشیر وزیر دفاع سودان بود روز پنج‌شنبه گذشته در پی اوج گیری حرکت اعتراضی مردم این کشور طی سخنانی در تلویزیون دولتی این کشور از سرنگونی رژیم حاکم خبر داد و تأکید کرد: رییس جمهوری دستگیر و در مکانی امن تحت بازداشت نگاه داشته شده است.
این مقام ارشد نظامی سپس خود را رییس شورای نظامی انتقالی در سودان معرفی کرد که قرار است به مدت دو سال قدرت را در این کشور در دست گیرد.
ژنرال بن عوف اینک تنها پس از گذشت یک روز از سرنگونی حکومت عمر البشیر با انتشار بیانیه‌یی ضمن اعلام استعفای خود ژنرال عبدالفتاح البرهان، رییس ستاد مشترک ارتش سودان را به عنوان رییس جدید شورای نظامی انتقالی معرفی کرده است.
بر اساس گزارش رسانه‌ها، ژنرال عبدالفتاح البرهان همان شخصی است که عمر البشیر، رییس جمهوری مخلوع سودان را بازداشت کرده است.
در بیانیه‌ی رییس سابق شورای نظامی سودان هم‌چنین از ژنرال کمال عبدالمعروف به عنوان معاون رییس جدید این شورا نام برده شده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
557102
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
240
342
2019
552675
6341
10063
557102

آی‌پی شما: 3.93.75.30
امروز: جمعه، 29 شهریور 1398