معترضان رییس جمهوری موقت را هم نمی‌خواهند

مردم الجزایر عصر روز جمعه برای هشتمین هفته متوالی به خیابان‌ها آمدند تا اعتراض و نارضایتی خود را از دستگاه حاکمه به گوش مقامات جدید این کشور برسانند.

تظاهرات گسترده معترضان الجزایری در ساعات میانی روز با آرامش هم‌راه بود اما در ساعات پایانی عصرگاه هشتمین آوردگاه در پی درگیری تعدادی از جوانان الجزایری با مأموران امنیتی به خشونت کشیده شد.
به گزارش رسانه‌ها، پلیس برای کنترل اوضاع و متفرق کردن تظاهرکنندگان محبور به شلیک گاز اشک آور و استفاده از ماشین‌های آب پاش شد.
برخی منابع به نقل از مقامات امنیتی از زخمی شدن دست کم ۲۷ پلیس در جریان درگیری‌های شامگاه جمعه خبر دادند. بر این اساس گفته می‌شود ۱۰۸ تن نیز در جریان این تظاهرات از سوی مأموران امنیتی دستگیر شده‌اند.
این تظاهرات بزرگ در واقع نخستین حرکت اعتراضی مردم الجزایر پس از انتصاب عبدالقادر بن صالح، به عنوان رییس جمهوری موقت این کشور است.
معترضان که رییس جمهوری جدید را از نزدیکان عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس جمهوری مخلوع الجزایر می‌دانند خواستار توقف دخالت ارتش در امور اجرایی و برچیده شدن کامل ساختار کنونی حاکمیت در کشورشان هستند.
هشتمین هفته جنبش اعتراضی در الجزایر در حالی با جدیت دنبال می‌شود که عبدالقادر بن صالح، رییس جمهوری موقت الجزایر روز چهارشنبه با امضای حکمی چهارم ژوییه را به صورت رسمی به عنوان روز برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در کشورش تعیین کرده بود.
این در حالی است که پیش از انتشار این حکم، فرمانده ستاد کل ارتش نسبت به ادامه‌ی جنبش‌های اعتراضی بر ضد دستگاه حاکمه در الجزایر هشدار داده بود.
گزارش‌ها از تظاهرات روز جمعه در الجزیره از حضور گسترده معترضان در خیابان‌های مرکزی پایتخت الجزایر حکایت دارد اما در عین حال آمار دقیقی از شمار تظاهرکنندگان در دست نیست.
بر اساس این گزارش هنوز مقامات محلی و منابع مرتبط با تظاهرکنندگان آمار مشخصی را درباره‌ی شمار افراد شرکت کننده در این اجتماع اعتراضی منتشر نکرده‌اند. آن‌چه در این گزارش بر آن تأکید شد حضور گسترده تظاهرکنندگان و برابری نسبی شمار شرکت کنندگان در حرکت اعتراضی نسبت به هفته‌های گذشته است.
هم‌چنین با استناد به اطلاعات شاهدان محلی آمده است که تظاهراتی مشابه در دیگر شهرهای الجزایر از جمله بجایه و تیزی وزو، دو شهر مهم منطقه‌ی قبایل در جریان بود. این تظاهرات هم‌چنین در زیر باران در قسنطینه و عنابه، سومین و چهارمین شهر بزرگ الجزایر جریان داشته است.
دعوت به تداوم اعتراض‌ها و شرکت در تظاهرات روز جمعه ساعاتی پس از انتصاب عبدالقادر بن صالح، رییس جمهوری موقت الجزایر به طور گسترده در بین معترضان منتشر شد.
صالح که به مدت هفده سال ریاست مجلس علیای پارلمان الجزایر را برعهده داشت و از چهره‌های بسیار نزدیک به بوتفلیقه محسوب می‌شود. حمایت ژنرال احمد قاید صالح، رییس ستاد کل ارتش این کشور را با خود هم‌راه دارد.
تظاهرات بزرگ روز جمعه از نگاه تحلیل‌گران فرصتی مناسب برای ادامه‌ی اعتراض‌ها به دستگاه حاکمه و ژنرال‌های ارتش بود که انقلاب مردمی الجزایر را با کودتایی نرم دزدیده و فرد دیگری جای‌گزین مهره سوخته خود کرده‌اند.
رییس جمهوری موقت الجزایر یکی از مخاطبان اصلی شعارهایی بود که روز جمعه در اجتماع بزرگ معترضان به دستگاه حاکمه سر داده شد. او جدا از این‌که برآمده از سیستم حکومتی تحت نفوذ ارتش و منتصب به ریاست مجلس از سوی بوتفلیقه است به دلیل دارا بودن ملیت مراکشی نیز از نظر قانون اساسی صلاحیت تصدی سمت ریاست جمهوری را ندارد.
الجزایر از روز بیست و دوم فوریه به صحنه‌ی اعتراض‌های گسترده مردم این کشور در مخالفت با پنجمین نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری تبدیل شد. معترضان که پس از انصراف بوتفلیقه و سپس استعفای وی از سمت ریاست جمهوری در اوایل ماه جاری هم‌چنان مصمم به ادامه‌ی حرکت اعتراضی خود هستند حالا دیگر تغییر فرد حاکم رضایت آن‌ها را جلب نمی‌کند.
استعفای عبدالقادر بن صالح، پایان سیستم حکومت مبتنی بر نفوذ نظامیان و تشکیل یک نظام دموکراتیک و آزاد از جمله خواسته‌های جدید معترضان الجزایری است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
563779
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
37
278
37
562129
4118
8888
563779

آی‌پی شما: 34.204.173.45
امروز: یکشنبه، 28 مهر 1398