حکومت سودان سقوط کرد

با استعفای رییس جمهوری سودان زیر فشار ارتش، حکومت این کشور سقوط کرد.

احمد عوض بن عوف، وزیر دفاع سودان حوالی ظهر پنج‌شنبه ۲۲ فروردین به وقت محلی با اعلام سقوط حکومت عمر البشیر گفت: ارتش از او در مکانی امن محافظت می‌کند. او با خواندن بیانیه‌یی در تلویزیون دولتی سودان هم‌چنین گفت: یک شورای نظامی در یک دوره‌ی گذار دو ساله عهده دار مدیریت کشور خواهد بود و در پایان این دوره انتخابات برگزار خواهد شد.
بن عوف گفت: به عنوان وزیر دفاع، سقوط حکومت را اعلام و تأکید می‌کنم که رییس جمهوری در مکان امنی تحت ‌الحفظ است.
این خبر را پیش‌تر منابعی از درون دولت سودان و نیز یکی از وزرای کابینه البشیر تأیید کرده بودند. این منابع گفته بودند که رای‌زنی‌هایی برای تشکیل شورای انتقالی در جریان است. عادل محجوب حسین، وزیر اقتصاد سودان با اعلام این خبر به شبکه‌ی تلویزیونی الحدث دوبی گفته بود: رای‌زنی‌هایی در جریان است تا با تشکیل یک شورای نظامی تکلیف قدرت پس از استعفای بشیر معلوم شود.
وزیر دفاع سودان هم‌چنین اعلام کرد: تمامی مرزهای زمینی و هوایی کشور تا اطلاع ثانوی بسته است. ساعتی پس از انتشار این خبر، ارتش سودان با انتشار بیانیه‌یی به مدت یک ماه مقررات منع آمد و شد شبانه در سراسر کشور اعلام کرد.
رسانه‌های محلی سودان نیز به نقل از مقام‌های سازمان اطلاعات و امنیت این کشور گزارش داده‌اند که تمامی زندانیان سیاسی در سراسر کشور آزاد شده‌اند.
رادیو و تلویزیون سودان پیش از این اعلام کرده بود که نیروهای مسلح به زودی بیانیه‌ی مهمی صادر خواهند کرد. به دنبال اعلام این خبر، شمار زیادی از مردم در برابر مقر ریاست جمهوری تجمع کرده‌ و منتظر اعلام این بیانیه بودند.
نظامیان سودان از نخستین ساعات بامداد پنج‌شنبه در نقاط کلیدی خارطوم، پایتخت، مستقر و وارد ساختمان رادیو و تلویزیون شده بودند و کاخ ریاست جمهوری را به محاصره در آورده‌ بودند. به گفته برخی شاهدان، گروهی از مخالفان عمر البشیر نیز در شرق کشور به یک ساختمان مرکز اطلاعات و امنیت دولتی حمله کرده و آن را به اشغال خود درآوردند.
روز پنج‌شنبه هزاران نفری که به خیابان‌های پایتخت، خارطوم سرازیر شده بودند شعار سر می‌دادند: حکومت سقوط کرد، ما پیروز شدیم.
نخستین واکنش‌ها: استقبال مصر و ادامه‌ی اعتراض‌ داخلی
با وجود اعلام سقوط رژیم عمر البشیر، رهبران مخالفان می‌گویند به این تغییر رضایت نداده و به تجمع و اعتراض خود ادامه خواهند داد. آن‌ها می‌گویند برکناری عمر البشیر و جای‌گزینی او با یک شورای گذار نظامی تنها به معنی کودتای نظامی است.
گروه اتحاد برای آزادی و تغییر در بیانیه‌یی که بلافاصله پس از اعلام سقوط رژیم منتشر کرد نوشت: رژیم تنها یک کودتای نظامی انجام داده است و دوباره همان چهره‌هایی را روی کار آورده است که مردم علیه آن‌ها قیام کرده بودند. ما مردم را به ادامه‌ی تحصن در برابر ستاد کل ارتش فرا می‌خوانیم.
با این حال مصر، هم‌سایه شمالی سودان از تغییر در این کشور استقبال کرد. مقام‌های دولت قاهره در نخستین واکنش خارجی به تحولات امروز در سودان اعلام کردند که به ظرفیت مردم و ارتش ملی و قانونی سودان اعتماد دارند. وزارت امور خارجه مصر در بیانیه‌یی که روز پنج‌شنبه منتشر کرد با اعلام این مطلب از اعضای جامعه‌ی جهانی خواست تا تغییر تازه در نظام حاکمیتی سودان را به رسمیت بشناسند.
اعتراضات در سودان از ۱۹ دسامبر آغاز شد. معترضان خواهان برکناری عمر البشیر، رییس جمهوری این کشور شدند. البشیر سال ۱۹۸۹ و با کودتای نظامی روی کار آمد و حدود ۳۰ سال است که قدرت را در سودان در دست دارد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
563858
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
116
278
116
562129
4197
8888
563858

آی‌پی شما: 34.204.173.45
امروز: یکشنبه، 28 مهر 1398