معترضان دولت سودان خواستار مداخله ارتش شدند

نیروهای امنیتی به هزاران تن معترضی که در برابر پادگان نظامی و ساختمان وزارت دفاع این کشور در خارطوم حضور یافته‌‌اند یورش بردند.

به گفته شاهدان محلی روز دوشنبه این نیروها در وانت‌ شاسی بلند به جمعیت نزدیک شده‌ و به سوی مردم گاز اشک‌آور پرتاب کرده‌اند.
از سوی دیگر شاهدان هم‌چنین گفتند سربازان ارتش به منظور محافظت از تظاهرکنندگان در برابر حمله‌ی نیروهای امنیتی وارد عمل شده‌اند. نیروهای امنیتی تلاش داشتند به میان معترضان نفوذ کرده و آنان را متفرق کنند.
هزاران سودانی از روز شنبه در برابر پادگان‌ نظامی اصلی خارطوم که وزارت دفاع این کشور نیز در آن قرار دارد، تحصن کرده‌ و خواهان پشتی‌بانی ارتش از خواسته‌ی خود شده‌اند؛ تحصنی که تا روز دوشنبه وارد سومین روز خود می‌شود.
تظاهرکنندگان خواستار برکناری عمر البشیر، ریيس جمهوری سودان هستند و ضعف دولت وی را عامل اصلی کم‌بود خوراک و سوخت در کشور می‌دانند.
نمایندگان مخالفان دولت به خبرنگاران گفتند: نیروهای امنیتی سودان در دو روز گذشته دست‌کم ۵ تظاهرکننده را کشته‌اند که یکی از آن‌ها عضو تیم پزشکی بوده است.
اعتراض‌ها در سودان از ۳ ماه پیش و هم‌زمان با کم‌بود نان، کالاهای اساسی و سوخت آغاز شد اما به سرعت به جنبشی علیه دولت عمر‌البشیر بدل شد.
عمر البشیر که ۳۰ سال است بر مسند ریاست جمهوری سودان تکیه زده است، مطالبات مردم را بر حق خوانده است اما گفته است آن‌ها باید از راه‌‌های مسالمت‌ آمیز و با استفاده از صندوق رای این مطالبات را پی‌گیری کنند.
عمر البشیر در سال ۱۹۸۹ و با کودتای نظامی روی کار آمد. پس از آن‌که دادگاه بین‌المللی کیفری در دهه ۱۹۹۰ رژیم وی را در ارتباط با نسل‌کشی دارفور مجرم شناخت سودان با تحریم‌های بین‌المللی و نیز تحریم‌های ایالات متحده روبه‌رو بوده است.
مجموعه‌ی این تحریم‌ها و نیز تشکیل جمهوری سودان جنوبی در سال ۲۰۱۱، که سودان را از بخش عمده ذخایر نفتی محروم کرد، این کشور را در تنگنای اقتصادی قرار داده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
563809
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
67
278
67
562129
4148
8888
563809

آی‌پی شما: 34.204.173.45
امروز: یکشنبه، 28 مهر 1398