بوتفلیقه اعضای دولت جدید الجزایر را منصوب کرد

عبدالعزیز بوتفلیقه، رییس جمهوری الجزایر نام ۲۷ عضو کابینه‌ی جدید این کشور را اعلام کرد. در این میان، پست نخست وزیری بار دیگر به نورالدین بدوی سپرده شده است که از ۲۰ روز پیش رهبری دولت الجزایر را به عهده دارد.

در فهرست اعضای جدید کابینه‌ی الجزایر که روز یک‌شنبه ۱۱ فروردین منتشر شد، نام ۸ وزیر پیشین که در عضویت کابینه باقی مانده‌اند دیده می‌شود. در این فهرست نام ژنرال احمد قائد صالح، رییس ستاد ارتش الجزایر نیز به عنوان معاون وزیر دفاع به چشم می‌خورد. وی هم‌چنین بر اساس قانون الجزایر دومین شخص بعد از نخست وزیر در کابینه به شمار می‌رود. ژنرال احمد قائد صالح همان کسی است که روز سه‌شنبه ۷ اسفند خواستار به کارگیری ساز و کار قانون اساسی برای برکناری بوتفلیقه به دلیل ناتوانی شده بود.
بر اساس قانون اساسی الجزایر، شخص رییس جمهوری فرماندهی کل نیروهای مسلح را در اختیار دارد.
بر خلاف اعضا ابقا شده، نام رمضان عمامره که در فهرست کابینه در ۲۰ اسفند گذشته به عنوان نخست وزیر مشترک با نورالدین بدوی و وزیر امور خارجه اعلام شده بود، در کابینه‌ی جدید دیده نمی‌شود. به جای او صبری بوقدوم ۶۰ ساله که تا پیش از این سفیر الجزایر در سازمان ملل متحد بود، به وزارت امور خارجه گمارده شده است.
بدوی پیش از این قول داده بود یک کابینه متشکل از وزرای تکنوکرات شامل اعضای جوان از زن و مرد معرفی کند.
الجزایر هفته‌هاست که با اعتراضات عمومی علیه عبدالعزیر بوتفلیقه رییس جمهوری این کشور مواجه است که از ۱۹۹۹ تاکنون بر مسند قدرت است.
بوتفلیقه چندی پیش از نامزدی برای پنجمین دوره‌ی ریاست جمهوری انصرف داد و انتخابات را به تعویق انداخت. با این حال این تصمیم معترضان را راضی نکرد زیرا او با تعویق انتخابات، در واقع بر طول دوره ریاست جمهوری خود افزوده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
530020
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
106
132
106
528198
3102
8784
530020

آی‌پی شما: 52.91.39.106
امروز: یکشنبه، 26 خرداد 1398