ظهور و سقوط داعش

داعش بیش از ۱۵ سال با نا‌م‌های متفاوت موجودیت داشت. تخم این گروه افراطی سال ۲۰۰۳ با حمله آمریکا به عراق و سقوط صدام حسین کاشته شد.

سال ۲۰۱۴ بود که این گروه افراطی جهان را شوکه و با نام حکومت اسلامی عراق و شام به رهبری ابوبکر البغدادی ادعای خلافت کرد، مناطق وسیعی در عراق و سوریه را به تصرف در آورد و خود را دولت اسلامی نامید اما نام داعش بر این گروه ماند.
داعش با تاکتیک انتشار ویدئوهای سربریدن‌ گروگان‌ها و سربازان و اعدام‌های گروهی رعب و وحشت آفرید و در خارج از مناطق تحت کنترل خود دست به عملیات تروریستی زد.
داعش در اوج قدرتش مناطق وسیعی در عراق و سوریه را در کنترل خود و دو پایتخت خودخوانده داشت؛ رقه در سوریه و موصل در عراق.
سال ۲۰۱۴ ائتلافی به رهبری آمریکا علیه داعش وارد عمل شد. ورود روسیه و ایران به جنگ داخلی سوریه در حمایت از دمشق و بشار اسد نبر معادلات را به زیان داعش برهم زد.
بین سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۷ مناطق یکی پس از دیگری از داعش پس گرفته شد. ژوییه ۲۰۱۷ موصل آزاد شد و دسامبر همان سال بغداد پیروزی بر داعش را اعلام کرد. اکتبر همین سال نیروهای دموکراتیک سوریه داعش را از رقه بیرون راندند. فروپاشی آخرین سنگر داعش در شرق سوریه، روز شنبه ۲۳ ماه مارس ۲۰۱۹ رسماً توسط نیروهای دموکراتیک سوریه اعلام شد.
بی تردید با گذشت زمان و افشای اطلاعات طبقه‌بندی شده، رازها و دلایل پنهان و آشکار پیدایش این گروه افراطی بیش از پیش برملا خواهد شد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
536975
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
15
257
1098
533619
4246
5811
536975

آی‌پی شما: 34.229.113.106
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398