بریتانیا هم‌کاری با حزب‌الله لبنان را ممنوع می‌کند

دولت بریتانیا اعلام کرد: حزب‌الله لبنان را یک گروه تروریستی می‌داند و هر گونه رابطه با تمام زیرمجموعه‌های آن را ممنوع می‌کند. دلیل این تصمیم دولت بریتانیا نقش حزب‌الله در بی‌ثبات کردن خاورمیانه اعلام شده است.

بریتانیا تا پیش از این فعالیت واحد امنیت خارجی حزب‌الله را در سال ۲۰۰۱ و شاخه‌ی نظامی آن را در سال ۲۰۰۸ ممنوع اعلام کرده بود اما اکنون بر آن است که شاخه‌ی سیاسی آن را هم تحریم کند.
ساجد جاوید، وزیر کشور بریتانیا روز دوشنبه ۶ بهمن گفت: حزب‌الله هم‌چنان به اقدامات خود برای بی‌ثباتی وضعیت شکننده خاور میانه ادامه می‌دهد و ما دیگر نمی‌توانیم میان شاخه‌ی سیاسی و شاخه‌ی نظامی که قبلاً تحریم شده بود، تمایزی قایل شویم.
حزب الله لبنان که یک گروه شیعه مورد حمایت ایران است، تا کنون از طرف آمریکا به عنوان یک گروه تروریستی شناخته شده است. آمریکا هفته گذشته از نقش فزاینده این تشکیلات درون دولت لبنان ابراز نگرانی کرده بود.
دولت بریتانیا در توضیح سیاست جدید خود در قبال حزب‌الله لبنان هم‌چنین گفت: این گروه با نقض قطع‌نامه‌های شورای امنیت سازمان ملل به انباشته کردن سلاح ادامه داده است و با حمایت خود از بشار اسد سبب تشدید درگیری و سرکوب خشن و وحشیانه‌ی مردم سوریه به دست رژیم حاکم بر این کشور شده است.
حزب‌الله هنوز به اعلام این تصمیم بریتانیا واکنشی نشان نداده است.
گروه حزب‌الله هم‌اکنون از ۳۰ وزارت‌خانه در کابینه‌ی لبنان، ۳ پست را در اختیار دارد. این تعداد، بیش‌ترین پست وزارتی است که این سازمان تاکنون در اختیار داشته است. این پیش‌رفت سیاسی حزب‌الله تاکنون در خارج از لبنان و به ویژه در سوریه نیز تأثیرگذار بوده است. با این حال این گروه شیعه لبنانی داشتن شاخه‌های متعدد را تکذیب می‌کند.
جرمی کوربین، رهبر گروه اپوزیسیون چپ‌گرای بریتانیا دست کم یک بار از حزب‌الله لبنان به عنوان دوست نام برده بود، توصیفی که انتقادهای زیادی را در فضای سیاسی این کشور به دنبال داشت. ترزا می، نخست‌ وزیر بریتانیا نیز هفته گذشته در انتقادی صریح از سخنان جرمی کوربین گفت: ما در حزب او یعنی کارگر چه می‌بینیم؟ دوستی با حماس و حزب‌الله و دشمنی با اسراییل و آمریکا.
تصمیم تازه دولت بریتانیا پس از تصویب پارلمان این کشور از روز جمعه آینده به صورت قانون در خواهد آمد. بر پایه‌ی این قانون هر کسی در بریتانیا به عضویت حزب‌الله لبنان در بیاید یا از این گروه حمایت کند، به زندان تا ۱۰ سال محکوم خواهد شد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
547451
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
90
294
90
545149
6753
7969
547451

آی‌پی شما: 34.236.38.146
امروز: یکشنبه، 03 شهریور 1398