اعلام محورهای نشست ورشو؛

گردهم‌آیی ۶۰ کشور جهان برای حل بحران خاورمیانه

وزرای خارجه و مقام‌های رسمی بیش از ۶۰ کشور جهان در ورشو، پایتخت لهستان، نشستی دو روزه را با هدف بررسی راه‌کارهای برقراری صلح و ثبات در خاورمیانه، آغاز می‌کنند.

هر چند پیش‌تر برخی مقام‌های آمریکا برگزاری نشست امنیتی ورشو را امکانی برای دست‌یابی به اجماعی فراگیر علیه سیاست‌های موشکی و مداخلات منطقه‌یی جمهوری اسلامی ایران ارزیابی کرده بودند ولی یاتسک چاپوتوویچ، وزیر خارجه لهستان در کنفرانس خبری مشترک با هم‌تای آمریکایی خود گفت: این نشست به طور مستقیم علیه کشور خاصی نیست و هدف اصلی آن رسیدن به راه‌کاری برای برقراری صلح در سوریه و یمن است.
هم‌چنین امتناع وزرای خارجه دو قدرت اروپایی یعنی آلمان و فرانسه از شرکت در این نشست، خالی ماندن کرسی فدریکا موگرینی، رییس سیاست خارجه اتحادیه‌ی اروپا از سطح هم‌راهی اروپا با آمریکا کاسته است.
با این وجود، مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا که به هم‌راه مایک پنس، معاون رییس جمهوری این کشور به ورشو سفر کرده است، قصد دارد تا روز جمعه و با حضور در بروکسل با موگرینی دیدار کند.
موگرینی که نقشی مهم در حصول توافق هسته‌یی سال ۲۰۱۵ قدرت‌های جهان با ایران دارد، پس از خروج یک‌جانبه آمریکا از این توافق نیز از حامیان حفظ و ادامه اجرای آن از سوی اتحادیه‌ی اروپا بوده است.
پمپئو در کنفرانس خبری خود در ورشو بدون اشاره مستقیم به ایران تأکید کرد: با هم‌فکری و مساعدت نمایندگان ده‌ها کشور حاضر در این نشست به طور قطع تا پایان روز پنج‌شنبه پیش‌رفت واقعی برای دست‌یابی به خاورمیانه‌یی با ثبات فراهم خواهد شد.
او در واکنش به عدم حضور وزرای خارجه برخی قدرت‌های اروپایی گفت: این انتخاب کشورها بوده است که در چه سطحی در این نشست حضور پیدا کنند.
البته اختلاف نظر برخی کشورهای اروپایی با آمریکا تنها به نقض توافق هسته‌یی با ایران محدود نمی‌شود و دستور ترامپ مبنی بر خروج نیروهای این کشور از سوریه نیز این اختلاف را تشدید کرده است.
در بیانیه‌ی مشترک آمریکا و لهستان که پیش از آغاز این نشست منتشر شده است افزون بر بحران‌های خاورمیانه از سوریه گرفته تا یمن از لزوم مقابله با توسعه‌ی تولید موشک‌های بالستیک در خاورمیانه و حمایت کشورهای منطقه از تروریسم و خطر رشد گروه‌های شبهه نظامی تأکید شده است.
بررسی راه‌کارهای متصور برای دست‌یابی به صلح پایدار میان اسراییل و فلسطین نیز از محورهای مدنظر آمریکا برای این نشست است. هر چند طرف فلسطینی از حضور در این نشست امتنا کرده است ولی هیأت اسراییلی به ریاست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور به ورشو سفر می‌کند.
نتانیاهو تأکید کرد: از فرصت نشست ورشو برای تشدید فشار بر جمهوری اسلامی ایران بهره خواهد برد. او ارشدترین مقام دولتی حاضر در این نشست محسوب می‌شود.
در میان دولت‌های اروپایی بریتانیا، ایتالیا، اوکراین، اتریش، مجارستان، بلغارستان، لیتوانی، استونی و آلبانی وزرای خارجه خود را به این نشست اعزام کرده‌اند. البته جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا تأکید کرد: تنها برای حضور در نشستی مربوط به مسأله‌ی یمن سفری کوتاه به ورشو خواهد داشت.
هم‌چنین در میان کشورهای خاورمیانه نیز وزرای امارات عربی متحده، عمان، قطر، کویت، بحرین و اردن در نشست ورشو حاضر هستند. البته عربستان سعودی نیز عادل الجبیر، وزیر مشاور دولت در امور خارجه را راهی ورشو کرده است. در میان سایر قدرت‌های جهان نیز با وجود بی‌اعتنایی چین، وزرای خارجه کره‌جنوبی، برزیل و آرژانتین در این نشست حاضر خواهند بود.
این کنفرانس با عنوان نشست وزیران برای ترویج آینده‌یی برآمده از صلح و امنیت در خاورمیانه، طی روزهای ۲۴ و ۲۵ بهمن در ورشو برگزار می‌شود ولی برخی کارشناسان حصول توافقی اجرایی و کارآمد در این نشست را به دلیل فقدان حضور بازیگران عمده منطقه هم‌چون روسیه، ترکیه، ایران، عراق و سوریه در آن، دشوار ارزیابی می‌کنند.
ایران طی هفته‌های گذشته بارها از برگزاری این نشست انتقاد کرده است و محمدجواد ظریف، وزیر خارجه این کشور، آن را محکوم به شکست دانسته است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
547489
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
128
294
128
545149
6791
7969
547489

آی‌پی شما: 34.236.38.146
امروز: یکشنبه، 03 شهریور 1398