واکنش سپاه به درخواست خلع‌ سلاح موشکی ایران از سوی اروپا

سپاه پاسداران به درخواست کشورهای اروپایی به خلع ‌سلاح موشکی ایران واکنش  نشان داد.

سردار حسین سلامی، جانشین فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی تهدید کرد: امروز اگر اروپایی‌ها یا دیگران بخواهند بر اساس یک توطئه، خلع‌ سلاح موشکی جمهوری اسلامی ایران را دنبال کنند، مجبور می‌شویم به یک جهش استراتژیک روی آوریم.
سردار سلامی در یک گفت‌وگوی تلویزیونی گفت: ما می‌توانیم همه‌ی فاکتور‌ها و عواملی که این قدرت را در جغرافیا و فضای فن‌آوری توسعه می‌دهد، تغییر دهیم.
وی با این حال مشخص نکرد منظور از جهش استراتژیک انجام کدام پروژه‌ی نظامی جدید است.
ایران روز شنبه از آزمایش موفقیت‌ آمیز موشک کروز زمینی هویزه در برد ۱۲۰۰ کیلومتر خبر داد و گفت: این موشک آماده تحویل به نیروی هوافضای سپاه است. ایران پیش از این نیز از موشک کروز زمینی سومار با برد ۷۰۰ کیلومتر رونمایی کرده بود.
سلامی که روز یک‌شنبه ۱۴ بهمن در برنامه‌ی گفت‌وگوی ویژه خبری شبکه دو سیما سخن می‌گفت، افزود: به همه توصیه می‌کنیم در موضوع قدرت موشکی دفاعی جمهوری اسلامی ایران، هیچ کس با ما مذاکره‌یی، توصیه‌یی و درخواستی نداشته باشند و اجازه دهند با طبیعت سیاست دفاعی خود این قدرت را گسترش دهیم و ما را وادار به تغییر در معادلات بازدارندگی نکنند.
فعالیت‌های موشکی ایران از جمله موارد محوری انتقادات کشورهای غربی به تهران است. سه قدرت اول اروپا یعنی آلمان، فرانسه و بریتانیا در جریان ثبت ساز و کار مالی جدید برای تسهیل تجارت با ایران، بر لزوم محدود شدن فعالیت‌های موشکی تهران تأکید کرده بودند.
توسعه‌ی برنامه‌ی موشکی ایران حد ندارد
سلامی درباره‌ی حد فعالیت موشکی ایران گفت: توان موشکی ما در یک ظرف ثابت قرار ندارد. قدرت موشکی ما در ساختار، سازماندهی، گسترش، کمیت و کیفیت کاملاً فضایی باز و لایتناهی دارد و هیچ حدی برای توسعه‌ی آن قایل نیستیم.
جانشین فرمانده سپاه ضمن بازدارنده و دفاعی خواندن برنامه‌ی موشکی ایران با این حال تصریح کرد: تهدیدات ما مرز ندارند و پیچیدگی‌های خاص خود را دارند.
وی در مورد کیفیت موشک‌های ایران نیز گفت: در دقت افزایی موشک‌ها و رساندن دقت آن‌ها به سد، در موضوع سوخت و پیش‌رفت، سر جنگی، قدرت تخریب و رادارگریزی هیچ‌گونه مانع فن‌آورانه‌یی نداریم و کاملاً در همه‌ی جنبه‌های فن‌آوری موشکی به یک استعداد خود اتکا رسیده‌ایم و هر روز قابلیت فنی و کیفیت آن‌ها بیش‌تر می‌شود.
هشدار به اروپا
وی در خصوص علت تغییر و تحولات و سناریو‌های در انتظار منطقه، تصریح کرد: اتحادیه‌ی اروپا و کشور‌های اروپایی باید با این واقعیت آشنا بشوند که اگر امروز امنیت نسبی در اروپا حاکم است به این دلیل است که جمهوری اسلامی ایران تروریسم تکفیری و داعش را با شکست مواجه کرده است.
جانشین فرمانده سپاه یادآور شد: اگر ما با تروریسم نمی‌جنگیدیم، قلب اروپا را انفجار‌ها می‌لرزاند. اروپا باید سپاس‌گزار و شاکر حضور ما در منطقه و مقابله با تروریسم باشد. اروپا از این ماجرا رنج بسیار می‌دید و خودشان هم می‌دانند که قابلیت مقابله با آن را به دلیل ساختار‌های امنیتی‌شان ندارند.
اظهارات هشدار دهنده مقامات ایرانی در مورد امنیت غرب و خطر تروریسم و مواد مخدر در اروپا، بدون ‌پیشینه نیست. حسن روحانی، رییس جمهوری ایران روز ۱۷ آذر گذشته ضمن تهدید ضمنی غرب و با اشاره به مبارزه ایران با قاچاق مواد مخدر و مبارزه با تروریسم گفته بود: ما از غرب انتظار نداریم که سهم‌شان را در ازای امنیت و ثبات خود که برای آن‌ها تأمین کرده‌ایم بپردازند اما بدانند با تحریم ایران توانایی‌های ما برای مبارزه با مواد مخدر و تروریسم آسیب می‌بیند.
بسیاری از تحلیل‌گران این سخنان را حاوی پیام تهدیدآمیز ایران به غرب و به ویژه اروپا تلقی کرده و گفته بودند که ایران به این ترتیب به کشورهای غربی هشدار داده کاست ه می‌تواند امنیت آن‌ها را به خطر بیندازد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537298
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
338
257
1421
533619
4569
5811
537298

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398