درخواست واشنگتن از ارتش ونزوئلا:

به صف مخالفان بپیوندید

واشنگتن از نیروهای ارتش ونزوئلا خواسته است تا به خوان گوایدو رهبر مخالفان این کشور بپیوندند.

 

تقاضای کاخ سفید از نیروهای نظامی در شرایطی مطرح شده است که یکشنبه ضرب‌الاجل کشورهای اروپایی به نیکلاس مادورو برای برگزاری انتخابات ریاست‌ جمهوری در این کشور پایان می‌یابد. با این حال رییس ‌جمهوری ونزوئلا نه تنها وقعی به این خواسته اروپایی ننهاده است که به جای آن درخواست کرد تا انتخابات پارلمانی ونزوئلا پیش از موعد برگزار شود. انتخابات پارلمانی آینده ونزوئلا قاعدتاً باید در سال ۲۰۲۰ برگزار شود. در میان نظامیان نیز به جز یک فرمانده ارتش تا کنون خبری از پیوستن دیگر افراد به صف مخالفان اعلام نشده است.
خوان گوایدو در حال حاضر رییس پارلمان این کشور است و برگزاری انتخابات پیش از موعد به نوعی تلاش برای برکناری او از این مقام خواهد بود. گوایدو ۳۵ ساله انتخاب نیکلاس مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری را باطل می‌داند و مدعی است که رقیبش با تقلب به این جایگاه رسیده است.
پایان ضرب‌الاجل اروپایی‌ها
آلمان، فرانسه، اسپانیا، بریتانیا، پرتغال، هلند و بلژیک به دنبال بحران اخیر در ونزوئلا به مادورو هشت روز فرصت داده بودند تا انتخابات ریاست ‌جمهوری این کشور را برگزار کند. در صورت رد درخواست این کشورها آن‌ها گزینه‌ی به رسمیت شناختن خوان گوایدو به عنوان رییس جمهور موقت را به طور جدی بررسی خواهند کرد.
و تا به این‌جای کار مادورو به دو خواسته اروپایی‌ها روی خوشی نشان نداده است و ضمن رد ضرب الاجل اروپایی‌ها این خواسته آن‌ها را گستاخی و بی‌پروایی دانسته بود. رییس جمهور ونزوئلا تصریح کرده بود که هیچ‌کس حق ندارد برای کاراکاس ضرب الاجل تعیین کند و کشورش را کاملاً مستقل و بی نیاز از اروپا توصیف کرده بود.
روز شنبه هم‌زمان با تجمع مخالفان نیکلاس مادورو، موافقان او نیز در کاراکاس گرد هم آمدند. آن‌ها به مناسبت ۲۰ سالگی انقلاب ونزوئلا با لباس‌های قرمز در خیابان بولیوار در مرکز شهر اجتماع کرده و به رقص و پای‌کوبی پرداختند.
تنها یک ژنرال به مخالفان پیوست
واشنگتن و خوان گوایدو تا به این‌جای کار چند بار از نیروهای نظامی ونزوئلا خواسته‌اند تا به صف مخالفان دولت نیکلاس مادورو بپیوندند. تا کنون ژنرال فرانسیسکو یانز، فرمانده عالی‌رتبه نیروی هوایی ارتش ونزوئلا با اعلام سرپیچی از دستورات مادورو گفته است به صف هواداران خوان گوایدو خواهد پیوست. ارتش ونزوئلا در واکنش به تصمیم این فرمانده ارشد، او را خائن خواند. پیام ویدوئویی ژنرال فرانسیسکو در شبکه‌ی اجتماعی توییتر منتشر شده است. از اول ژانویه تا کنون دست‌کم ۳۵ نفر جان خود را در اعتراض‌ها در ونزوئلا از دست داده‌اند.
مهاجرت ۳ میلیون ونزوئلایی
ونزوئلا از جمله کشورهای عضو در اوپک درآمدهای نفتی قابل توجهی دارد با این حال سوء مدیریت اقتصادی و فساد در این کشور موجب شده است تا وضعیت معیشت مردم در سال‌های گذشته به وضعیت نگران کننده‌یی برسد. ۳ میلیون ونزوئلایی از این کشور مهاجرت کرده‌اند و مخالفت‌ها با سیاست‌های کنونی دولت مادورو کماکان در شهرهای مختلف ادامه دارد. این در حالی است که آمریکا و اروپا نیز وضع تازه تحریم‌ها علیه ونزوئلا را در دستور کار قرار داده‌اند. روسیه و چین اما در صف متحدان سیاسی مادورو قرار می‌گیرند و به حمایت از دولت او پایبندند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537257
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
297
257
1380
533619
4528
5811
537257

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398