وزن‌کشی خیابانی هواداران گوایدو و مادرو در ونزوئلا

هزاران تن از هواداران خوان گوایدو، رییس جمهوری خودخوانده ونزوئلا بار دیگر به خیابان آمده و خواستار برکناری نیکلاس مادورو، رییس جمهوری کنونی این کشور شدند.

این تجمع روز شنبه ۱۳ بهمن، هم‌زمان با بیستمین سال‌گرد انقلاب بولیواری ونزوئلا به رهبری هوگو چاوز، رییس جمهوری پیشین این کشور برگزار شد. معترضان در این گردهم‌آیی بزرگ به مدت چند ساعت در چند نقطه از شرق پایتخت، کاراکاس حضور یافته و پس از آن به طرف دفتر اتحادیه‌ی اروپا در محله‌ی لاس ‌مرسدس حرکت کردند.
خوان گوایدو در جمع هواداران خود گفت: حرکت ما به سوی دفتر اتحادیه‌ی اروپا این پیام را دارد که مایلیم از تمامی کشورهایی که ما را به رسمیت خواهند شناخت، تشکر کنیم.
گوایدو ۳۵ ساله، رییس مجلس ملی ونزوئلاست، تنها نهادی که هم‌اکنون در اختیار اپوزیسیون این کشور قرار دارد. او در مقام ریاست مجلس، انتخاب نیکلاس مادورو برای دور دوم ریاست جمهوری را باطل می‌داند زیرا مدعی است که رقیبش با تقلب به این جایگاه رسیده است.
خوان گوایدو در تجمع روز شنبه اعلام کرد: کمک‌های انسانی از سوی برزیل و کلمبیا به طرف ونزوئلا در حرکت است. وی هم‌چنین طرفداران خود را به برگزاری تظاهرات دیگری در روز ۲۳ بهمن دعوت کرد.
مادورو خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام شد
روز شنبه هم‌زمان با تجمع مخالفان نیکلاس مادورو، موافقان او نیز در کاراکاس گرد هم آمدند. آن‌ها نیز به مناسبت ۲۰ سالگی انقلاب ونزوئلا با لباس‌های قرمز در خیابان بولیوار در مرکز شهر اجتماع کرده و بعضی از آن‌ها نیز به رقص و پای‌کوبی پرداختند.
نیکلاس مادورو با استقبال از هواداران خود که در خیابان اجتماع کرده بودند گفت: خیابان، باز هم خیابان، برای دفاع از میهن و انقلاب.
او در این سخن‌رانی خواستار برگزاری انتخابات پارلمانی زودهنگام در کشور شد و گفت: تمام این بورژواهایی که قدرت را در مجلس در دست گرفته‌اند باید برگزاری انتخابات پارلمانی در همین سال را به بحث بگذارند.
انتخابات پارلمانی آینده ونزوئلا برای سال ۲۰۲۰ پیش‌بینی شده است.
آمریکا نظامیان ونزوئلا را به سرپیچی دعوت کرد
هم‌زمان با تظاهرات موافقان و مخالفان دولت ونزوئلا، آمریکا نظامیان این کشور را به سرپیچی از مادورو دعوت کرد. کاخ سفید در بیانیه‌یی که روز شنبه منتشر شد از نظامیان ونزوئلا خواست تا به طرفداران خوان گوایدو بپیوندند.
ساعاتی پیش از انتشار این بیانیه، یک فرمانده عالی‌ رتبه نیروی هوایی ارتش ونزوئلا به نام ژنرال فرانسیسکو یانز با انتشار ویدئویی در توییتر با اعلام سرپیچی از دستورات رییس جمهوری گفت: به صف هواداران خوان گوایدو خواهد پیوست. ارتش ونزوئلا در واکنش به تصمیم این فرمانده ارشد، او را خائن خواند.
ونزوئلا به رغم داشتن منابع فراوان نفتی، به دلیل سوءمدیریت دولتی اکنون در وضعیت اقتصادی وخیمی به سر می‌برد و بحران مالی این کشور را فرا گرفته است.
به گزارش سازمان ملل متحد، در جریان اعتراض‌های اخیر در این کشور تاکنون حدود ۴۰ نفر کشته و ۸۵۰ تن زندانی شده‌اند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537309
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
349
257
1432
533619
4580
5811
537309

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398