بیست میلیون شیء باستانی موزه‌ی ملی برزیل در آتش سوخت

موزه‌ی ملی برزیل در شهر ریودوژانیرو دچار آتش‌سوزی شد و حدود ۲۰ میلیون شیء باستانی در آن سوخت.

این آتش‌سوزی در حدود ساعت 19:30 شب به وقت محلی آغاز شد، تلفات جانی نداشته است. به گزارش رسانه‌های محلی برزیل، در زمان بروز این آتش‌سوزی که هنوز دلیل آن روشن نیست، موزه تعطیل بوده است و کسی در آن حضور نداشته است.
یکی از مسوولان آتش‌نشانی ریودوژانیرو به خبرگزاری فرانسه گفته است که به علت وفور اشیای اشتعال‌پذیر در ساختمان بزرگ موزه، شعله‌های آتش خیلی زود گسترده شده است.
تصاویر پخش شده از گلوبو، شبکه‌ی محلی تلویزیون برزیل از حجم وسیع ویرانی در موزه‌ی ریو خبر می‌دهد. با وجود سرعت عمل آتش‌نشانی، ساختمان قدیمی و باشکوه موزه تا پیش از اطفای حریق، ساعت‌ها در آتش سوخت. مقام‌های آتش‌نشانی برزیل هم‌چنین می‌گویند شعله‌های سرکش آتش سدها اتاق و سالن موزه را درنوردیده است و هر چیزی را در مسیر گذر خود نابود کرده است.
فاجعه‌ی ملی و خسارت عظیم فرهنگی
میشل تمر، رییس جمهوری برزیل در پیامی که به همین مناسبت منتشر شد، این حادثه را فاجعه خواند و گفت: امروز برای برزیل یک روز فاجعه‌بار است زیرا حاصل ۲۰۰ سال کار، پژوهش و دانش ما بر باد رفت.
لوئیز فرناندو دیاز دوارته، معاون موزه‌ی ملی برزیل نیز با اشاره به این که تمام اسناد قدیمی و فوق‌العاده ارزش‌مند بایگانی شده و موجود در موزه در آتش‌سوزی به کلی نابود شده است، به خبرگزاری فرانسه گفت: ۲۰۰ سال میراث فرهنگی و تاریخ ما از بین رفت. من بسیار ناامید و در عین حال خشم‌گینم.
هرگز امکانات کافی برای زمان حادثه در حدی که شایسته چنین مکان ارزش‌مند و منطبق با استانداردهای آن باشد، پیش‌بینی نشده بود.
موزه‌ی ملی ریودوژانیرو که یکی از قدیمی‌ترین و مهم‌ترین موزه‌های باستان‌ شناسی در آمریکای جنوبی به شمار می‌رفت، به دست ژان ششم، پادشاه برزیل تأسیس شد و در سال ۱۸۱۸ م گشوده شده بود و تا پیش از آتش‌سوزی حدود ۲۰ میلیون شیء ارزش‌مند باستانی و هنری در آن نگه‌داری می‌شد. خود ساختمان موزه با مساحتی بالغ بر 13000 متر مربع، یک میراث فرهنگی عظیم به شمار می‌رفت.
یک مجموعه‌ی باستانی از مصر، یک مجموعه‌ی هنری باستانی متعلق به تمدن‌های یونان و روم، مجموعه‌هایی مهم از یافته‌های دیرین ‌شناسی به ویژه یک اسکلت دایناسور کشف شده در منطقه‌ی میناس گراییس و نیز قدیمی‌ترین فسیل انسان کشف شده در برزیل به نام لوزیا از جمله اشیایی بودند که در این نهاد ارزش‌مند علمی و فرهنگی آمریکای لاتین نگه‌داری می‌شدند.
موزه‌ی ملی وابسته به دانشگاه ریودوژانیرو است و گروهی از دانشگاهیان گفته‌اند که در اعتراض به اهمال و سهل‌انگاری دولت در نگه‌داری این گنجینه‌ی ملی تظاهرات برپا خواهند کرد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
523342
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
10
241
408
521224
5208
14246
523342

آی‌پی شما: 35.175.248.25
امروز: سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398