آرامگاه یعقوب لیث صفاری تخریب شد

یک فعال میراث فرهنگی استان خوزستان از تخریب شدن آرامگاه یعقوب لیث صفاری که در فهرست آثار ملی نیز ثبت شده است، خبر داد.

قاسم منصور آل کثیر از فعالان میراث فرهنگی خوزستان گفت: اخیراً آرامگاه تاریخی یعقوب لیث در شهرستان دزفول و درون محوطه تاریخی جندی شاپور بر اثر آن‌چه که اشتباه پیمان‌کار عنوان شده است تخریب شد.
آل کثیر افزود: به راحتی با اشتباه خوانده شدنِ تخریب یک اثر تاریخی و ثبت ملی شده نباید از موضوع گذشت کرد. تخریب یک اثر تاریخی موضوع ساده‌یی نیست که بگویند اشتباه شد. نظارت عالی بر روی نحوه‌ی عملیات مرمت چرا تا این اندازه باید ضعیف باشد.
آرامگاه یعقوب لیث صفاری با شماره ۲۵۵۰ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
این فعال میراث فرهنگی اظهار کرد: چندی پیش نیز بخش‌هایی از بقاع تاریخی سادات تفاخ در لگیطه (شوش) بر اثر سهل انگاری و عدم توجه و رسیدگی تخریب شد.
وی با بیان این‌که، طی سال‌های گذشته نیز بخشی از آرامگاه دانیال نبی (ع) نیز تخریب شد که پس از اعتراض دوستداران میراث فرهنگی شوش عنوان شد که آوار شدن دیواره‌ها در برنامه اجرایی مرمت بوده است. حال آن‌که تخریب ناگهانی و شبانه آن باعث احتمال خطرات جانی میتوانست باشد.
آل کثیر گفت: بسیاری از بقاع تاریخی خصوصاً در شوش که به تاریخ اسلامی آن کم‌تر توجه شده است از جمله بقاع تاریخی تفاخ، شهر اسلامی مگرنات، سید احمد، و ... در حال حاضر در معرض تخریب آسیب‌های جدی قرار گرفته‌اند که مستلزم بررسی و رسیدگی مستمر مسوولان‌ میراث فرهنگی است.
این دوستدار میراث فرهنگی تأکید کرد: آن‌چه دوستداران و فعالان میراث فرهنگی را بیش از هر چیز نگران می‌کند سهل انگاری یا ناتواناییِ لازمِ فنی در حفاظت و مرمت بناهای تاریخی است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
563780
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
38
278
38
562129
4119
8888
563780

آی‌پی شما: 34.204.173.45
امروز: یکشنبه، 28 مهر 1398