مراسم تکریم پروفسور عبدالمجید ارفعی در بندرعباس برگزار می‌شود

مدیرعامل بنیاد نخبگان هرمزگان گفت: مراسم تکریم پروفسور عبدالمجید ارفعی در بندرعباس برگزار می‌شود.

وحید عامری سیاهویی در نشست خبری که در سالن اجتماعات بنیاد ملی نخبگان هرمزگان برگزار شد، بیان داشت: تکریم و بزرگ‌داشت شخصیت‌های نخبه استان هرمزگان و معرفی الگو به نسل جوان از مهم‌ترین اهداف برگزاری آیین تکریم و بزرگ‌داشت پروفسور عبدالمجید ارفعی است.
وی عنوان کرد: آیین تکریم و بزرگ‌داشت پروفسور ارفعی با حضور اندیش‌مندان، محققین، پژوهش‌گران و دانشگاهیان صبح چهارشنبه ۱۱ اردی‌بهشت ماه در دانشگاه هرمزگان برگزار خواهد شد.
رییس بنیاد ملی نخبگان استان هرمزگان عنوان کرد: دکتر شمس الدین ارفعی، دکترای مرمت و بازسازی شهری از کشور عمان، یکی از معاونان بنیاد نخبگان کشور، استاد علی رضایی محقق و پژوهش‌گر هرمزگان و هم‌چنین خود پروفسور عبدالمجید ارفعی در این آیین سخن‌رانی می‌کنند.
عامری سیاهویی خاطرنشان کرد: فرهنگ نخبه پروری اگر در کشور نهادینه شود در آینده دیگر نیازی به سازمان‌ها، ارگان‌ها و تشکل‌هایی برای حمایت از نخبگان نخواهد بود. نیاز به فرهنگ نخبگانی در کشور داریم از این طریق می‌توانیم افراد نخبه و مؤثر را در جامعه شناسایی کنیم.
وی در پاسخ به سوالی مبنی بر برنامه‌بی برای شناسایی و معرفی سایر اندیش‌مندان و مشاهیر استانی دارید، بیان داشت: تا پایان سال ۳ برنامه‌ی تجلیل و پاس‌داشت از بزرگران و مشاهیر استان خواهیم داشت.
رییس بنیاد ملی نخبگان هرمزگان در پاسخ به سوالی در مورد ساخت تندیس و یا یادمان برای مشاهیر استان، افزود: متأسفانه تا کنون این موضوع محقق نشده است ولی برای ابن ماجد به عنوان یکی از دریانوردان معروف بندر کنگی تندیسی طراحی شده است که به برگزیدگان حوزه‌ی دریایی اهدا خواهد شد. هم‌چنین تندیس کیشی به عنوان یکی از مشاهیر معروف و نامی حوزه‌ی پزشکی طراحی شده است.
وی در مورد وجود کتاب‌خانه برای جمع آوری آثار و تألیفات مشاهیر استان، ابرازداشت: متأسفانه اداره کل کتاب‌خانه‌های استان کتابخانه‌یی را برای جمع آوری و گردآوری آثار و تألیفات مشاهیر و دانش‌مندان هرمزگانی در نظر نگرفته است.
گفتنی است؛ پروفسور عبدالمجید ارفعی متولد ۹ شهریور ۱۳۱۸ در دامنه کوه گنو بندرعباس است. وی نخستین ایرانی است که اقدام به تحصیل در زمینه‌ی خطوط میخی، ایلامی و اکدی بابلی و آشوری کهن کردند.
وی پژوهش‌گر و متخصص زبان‌های باستانی اکدی و ایلامی، ایلام شناسی و از آخرین بازماندگان مترجم خط میخی ایلامی در جهان و از مهم‌ترین کتیبه خوانان ایرانی است و برخی از لوح‌های گلی تخت جمشید با تلاش وی ترجمه شده است.
او سال‌های اول، دوم، چهارم و پنجم ابتدایی را در دبستان صدیق یزد و سال سوم را در دبستان جاوید بندرعباس و سال ششم را در مدرسه منوچهری تهران، دبیرستان در رشته‌ی طبیعی دبیرستان البرز و لیسانس در دانشگاه تهران، دکترا در دانشگاه پنسیلوانیا و فیلادلفیا، آمریکا در سال‌های ۱۲۴۴ تا ۱۳۴۶ و دانشگاه‌های شیکاگو و مؤسسه‌ی شرقی در سال‌های ۱۳۴۵ تا ۱۳۵۳ گذراند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
596388
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
199
335
950
593804
5079
6582
596388

آی‌پی شما: 3.233.215.231
امروز: چهارشنب، 07 اسفند 1398