دلار آمریکا آزاد شد

مادورو از تثبیت نرخ بولیوار کوتاه آمد

هم‌زمان با ادامه‌ی بحران سیاسی در ونزوئلا، در جریان معاملات بازار ارز ونزوئلا ارزش برابری بولیوار، پول ملی این کشور در مقابل دلار آمریکا ۳۴/ ۸۳ درسد کاهش یافت ولی معاملات آن آزاد شد.

دولت ونزوئلا تا روز دوشنبه نرخ بازار آزاد را به رسمیت نمی‌شناخت ولی با راه‌اندازی سامانه‌ی معاملاتی تحت نظارت بانک مرکزی این کشور، نرخ آزاد هر دلار آمریکا را ۳۲۰۰ بولیوار اعلام کرده است. نرخی که نزدیک به نرخ ۳۱۸۸ بولیوار است که از سوی سایت دلارتودی منتشر شده است و مبنای نرخ‌گذاری در بازار آزاد ارز است.
در حال حاضر داد و ستد آزاد ارز از طریق سامانه‌ی تحت مدیریت شرکت اینتربانکس انجام می‌شود. این شرکت خصوصی با مجوز بانک مرکزی ونزئلا فعال است و نقش واسطه‌ی خرید و فروش ارز مورد نیاز بانک‌ها را ایفا می‌کند.
البته این شرکت مدعی است که نرخ ارایه شده بر اساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود. ادعایی که از سال ۲۰۰۳ تاکنون در اقتصاد ونزوئلا بی‌سابقه است. چرا که طی این مدت دولت ونزوئلا معامله‌ی آزاد ارز را ممنوع کرده بود و به همین دلیل دست‌رسی افراد و شرکت‌های خصوصی به ارز بسیار محدود و دشوار شده بود.
در چنین شرایطی بخشی از تقاضای ارز در ونزوئلا به بازار آزاد که دولت آن را به رسمیت نمی‌شناسد و بازار سیاه لقب داده، منتقل شده بود. نرخ ارز در این بازار گاه تا ۳۰ برابر بالاتر از نرخ رسمی می‌رسید. با این وجود دولت هم‌چنان نرخ برابری بولیوار در برابر دلار آمریکا را به طور مصنوعی ثابت نگاه می‌داشت.
دولت نیکلاس مادورو در راستای مبارزه با بازار سیاه ارز، ماه آوریل گذشته یکی از صراف‌های غیررسمی را به اتهام تروریسم مالی بازداشت و محاکمه کرد.
تثبیت نرخ ارز هم‌زمان با کاهش درآمدهای نفتی، اقتصاد ونزوئلا را وارد دوره‌یی از قحطی و بحران بی‌سابقه کرده است. به طوری که صندوق بین المللی پول پیش‌بینی کرده است که نرخ تورم در این کشور تا پایان سال ۲۰۱۹ به ۱۰ میلیون درسد برسد.
کارشناسان معتقدند، اقدام روز دوشنبه مادورو در جهت آزادسازی نرخ‌گذاری دلار به این دلیل صورت گرفته است که او پس از اقدام رهبر مخالفان به بسیج عمومی مردم علیه رییس جمهوری، ابعاد واقعی بحران سیاسی و اقتصادی کشور را درک کرده است.
در مقابل برخی دیگر از کارشناسان ونزوئلایی معتقدند که اقدام دولت در آزادسازی نرخ دلار و به رسمیت شناختن تقاضای موجود در بازار سیاه دیر صورت گرفته است و کمکی به تثبیت نرخ دلار نمی‌کند. چرا که با تشدید مجازات‌های مالی آمریکا علیه دولت این کشور روند صعودی نرخ دلار ادامه خواهد یافت.
خوان گوآیدو، رییس پارلمان و رهبر مخالفان مادورو از روز چهارشنبه هفته گذشته خود را رییس جمهوری موقت ونزوئلا اعلام کرد تاکید کرد: برای مقابله انتخابات غیرقانونی سال گذشته که به پیروزی مجدد مادورو انجامید، انتخاباتی آزاد و زودهنگام برگزار خواهد کرد.
این اقدام گوآیدو از سوی رییس جمهوری ونزوئلا کودتایی آمریکایی لقب گرفته است اما آمریکا و برخی کشورهای اروپایی و آمریکای لاتین رهبر مخالفان مادورو را به رسمیت شناخته‌اند و از اقدام او دفاع کرده‌اند.
با این وجود مادورو هم‌چنان به سرکوب مخالفان ادامه می‌دهد، به طوری که تاکنون دست‌کم ۳۵ نفر در جریان تظاهرات ضددولتی کشته شده‌اند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537332
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
372
257
1455
533619
4603
5811
537332

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398