هشدار ترامپ به اروپا درباره ساز و کار ویژه مالی ایران

دونالد ترامپ، رییس جمهوری آمریکا، درباره‌ی احتمال آغاز به کار ساز و کار ویژه مالی اتحادیه‌ی اروپا به رهبران اروپایی هشدار داده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از منابع خود در دولت آمریکا خبر داده است که رییس جمهوری این کشور در این روزها با دقت تلاش‌های اروپا برای استقرار یک کانال مالی و کمک به اقتصاد ایران را زیر نظر دارد.
یک مقام ارشد کاخ سفید که نخواسته است نامش فاش شود اعلام کرد: در صورت ایجاد اخلال در روند تحریم‌های آمریکا، این کشور تحریم‌های ثانویه‌ یک‌پارچه‌یی را اعمال خواهد کرد و افراد و موسسات خاطی را مسوول خواهد شمرد.
کاخ سفید بارها به شرکت‌های اروپایی که در ایران مشغول به کار هستند هشدار داده است که در صورت دور زدن تحریم‌های آمریکا به شدت تنبیه و مجازات خواهند شد.
با این حال کشورهای اروپایی با هم‌راهی چین و روسیه، دو کشور دیگر امضا کننده برجام، در حال راه‌اندازی ساز و کار ویژه مالی اتحادیه‌ی اروپا با ایران هستند.
اتحادیه‌ی اروپا قصد دارد با راه اندازی یک ساز و کار مالی ادامه‌ی تجارت شرکت‌های اروپایی با ایران را با وجود تحریم‌های آمریکا امکان پذیر کند.
تام کاتن، سناتور آمریکایی، در این‌باره گفت: گزینه این است که آیا می‌خواهند با ایران تجارت کنند یا با ایالات متحده. امیدوارم که متحدین اروپایی‌مان هوش‌مندانه انتخاب کنند.
مارک روبیو، یک سناتور دیگر آمریکایی، نیز در این خصوص گفت: ما باید با تلاش‌ها برای ایجاد کانال‌های مالی خارجی که به ایران اجازه می‌دهد تا فشار حداکثری آمریکا را بی‌اثر کند مقابله کنیم، به خصوص این‌که موارد استثنا انسان ‌دوستانه پیش از این در قوانین مربوط به تحریم‌ها لحاظ شده‌اند.
یک مشاور دولت ایالات متحده که خواسته است نامش پوشیده بماند گفت: کاخ سفید بیم آن را دارد که کانال مالی بین ایران و اروپا در بلند مدت بتواند به عنوان جای‌گزینی برای کانال ارتباط مالی موسوم به سوئیفت درآید.
مسوولان شبکه‌ی مالی و بانکی سوئیفت پیش از این و در پی تحریم‌های آمریکا، ارتباط بانک‌های ایرانی را با این شبکه قطع کرده‌اند.
کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا پس از چند ماه درنگ درباره‌ی این ساز و کار مالی ویژه به نظر می‌رسد در هفته جاری این مکانیسم را با میزبانی فرانسه به اجرا بگذارند.
پس از تماس با یکی از مشاوران فدریکا موگرینی، مسوول سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه‌ی اروپا، متوجه شدیم که رونمایی از ساز و کار ویژه مالی اروپا نخواهد شد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
537359
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
399
257
1482
533619
4630
5811
537359

آی‌پی شما: 35.153.73.72
امروز: پنج شنبه، 27 تیر 1398