دستور رهبر ایران برای تقویت ریال

 دلار بانکی از مرز ۱۱۰۰۰ تومان عقب نشست

در پی اعلام دستور رهبر ایران به بانک مرکزی برای تقویت ارزش ریال، صرافی بانک ملی برای اولین بار طی ۱۳۰ روز گذشته نرخ دلار را به کم‌تر از ۱۱۰۰۰ تومان کاهش داد.

ادامه‌ی روند نزولی قیمت ارز طی دو ماه گذشته در شرایطی ادامه دارد که عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی روز شنبه اعلام کرد که رهبر ایران پیش‌تر از این بانک خواسته بود تا ارزش برابری ریال را در مقابل دلار آمریکا تقویت کند.
بر همین اساس، صرافی بانک ملی روز دوشنبه نرخ دلار را به ۹۹۰ ۱۰ تومان کاهش داد این نرخ روز یک‌شنبه ۱۱۲۵۰  تومان بود. در همین حال نرخ دلار در بازار آزاد تهران نیز با ۲۰۰ تومان کاهش نسبت به روز یک‌شنبه به ۱۰۰ ۱۱ تومان کاهش یافت تا هم‌چنان دلار آزاد برای عقب‌نشینی از مرز ۱۱۰۰۰ تومان مقاومت کند.
نرخ دلار برای اول بار در جریان معاملات روز هفتم امرداد ماه گذشته از مرز ۱۱۰۰۰ تومان عبور کرده بود و در هفته‌ی اول مهر ماه گذشته رکورد تاریخی ۳۵۰ ۱۹ تومانی را ثبت کرد.
بانک مرکزی ایران طی دو ماه گذشته سعی کرده است با کاهش سرعت گردش ریال از طریق محدودسازی تراکنش‌های بانکی، حجم معاملات بازار آزاد ارز ایران را کاهش دهد و با عرضه‌ی محدود و مستمر ارز توسط صرافی بانک‌ها صادر کنندگان و دارندگان پس‌اندازهای ارزی را ترغیب به عرضه کند.
هم‌زمان قوه‌ی قضاییه و پلیس ایران با تشدید برخورد با فعالان عمده بازار ارز از جمله اعدام دو تن از فروشندگان ارز سعی کرد تا جو امنیتی را در بازار آزاد ارز ایران حاکم کند.
با این وجود برخی فعالان بازار ارز معتقدند، استمرار عرضه‌ی صرافی بانک‌ها در میان ‌مدت و تحت تأثیر شرایط نزول قیمت جهانی نفت و تحریم خرید نفت توسط آمریکا دشوارتر خواهد شد و همین امر موجب شده است تا انتظارات بازار ارز هم‌چنان صعودی باقی بماند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
530241
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
106
221
327
528198
3323
8784
530241

آی‌پی شما: 52.91.39.106
امروز: دوشنبه، 27 خرداد 1398