زنگنه: درخواست عضویت آمریکا در اوپک قابل بررسی است!

ایران می‌گوید در شرایط تحریم در هیچ توافقی برای تولید نفت شرکت نمی‌کند.

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران که برای شرکت در اجلاس اوپک در وین به سر می‌برد، صبح پنج‌شنبه ۱۵ آذر در جمع خبرنگاران گفت: تا تحریم‌ها هست ما در هیچ توافقی برای تولید نفت شرکت نمی‌کنیم. ایران باید از هر تصمیمی در خصوص سطح تولید مستثنا شود.
او هم‌چنین در پاسخ به پرسشی در مورد میزان تولید نفت ایران گفت: درباره‌ی هیچ عددی در خصوص آمار نفت ایران صحبت نمی‌کنم برای این که به ایالت متحده سیگنال خواهد داد.
زنگنه هم‌چنین درباره‌ی شایعه‌ی خروج ایران از اوپک نیز تأکید کرد: ما از اوپک خارج نمی‌شویم، ما بنیانگذار اوپک هستیم.
او قیمت مناسب برای هر بشکه نفت را نیز ۶۰ تا ۷۰ دلار اعلام کرد.
نشست اعضای اوپک امروز ۱۵ آذر ماه و نشست تولیدکنندگان نفت عضو و غیر عضو اوپک فردا جمعه ۱۶ آذر ماه برگزار می‌شود.
انتقاد از مداخله‌ی آمریکا در امور اوپک
بخش دیگری از سخنان زنگنه برایان هوک، نماینده‌ی ویژه ایالات متحده در امور ایران را نشانه رفت. برایان هوک دیشب در
وین حضور یافته و تا به این‌جای کار خبر دیدارش با وزیر انرژی عربستان تأیید شده است.
زنگنه به کنایه در مورد حضور هوک در وین گفت: اگر هوک برای درخواست عضویت آمریکا در اوپک به وین آمده است و به همین دلیل با اعضای اوپک ملاقات می‌کند این درخواست قابل بررسی است اما اگر هدف این نبوده، روشی که در پی گرفته است غیر حرفه‌یی، ناشیانه و مداخله‌جویانه است. اوپک سازمانی مستقل است و بخشی از وزارت انرژی آمریکا نیست که از واشنگتن دستور بگیرد.
برایان هوک پیش از این گفته بود انتظار دارد اتحادیه‌ی اروپا، جمهوری اسلامی ایران را به خاطر آزمایش‌های موشکی با قابلیت حمل کلاهک هسته‌یی به‌زودی تحریم کند.
دونالد ترامپ، رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا نیز به تازگی توییت کرده بود: امیدواریم اوپک میزان تولید نفت را بدون محدود کردن آن به همین اندازه‌یی که هست نگاه دارد، دنیا نمی‌خواهد یا نیاز ندارد شاهد قیمت بالاتر نفت باشد. تلاش آمریکا برای پایین نگه‌داشتن قیمت نفت به تویت‌های ترامپ ختم نمی‌شود و حالا برایان هوک برای رای‌زنی حضوری با برخی مقام‌های اوپک در وین به سر می‌برد.
آزمایش موشکی ناقض قطع‌نامه نیست
از سوی دیگر مایک پمپئو، وزیر خارجه‌ی آمریکا اعلام کرده بود که ایران با موفقیت موشک‌های بالستیک با قابلیت حمل کلاهک‌های هسته‌یی را آزمایش کرده است.
هم‌زمان آنژ وندر مول، سخن‌گوی وزارت خارجه فرانسه نیز روز دوشنبه آزمایش موشکی ایران را اقدامی تحریک آمیز خواند و آن را مغایر با قطع‌نامه‌ی ۲۲۳۱ سازمان ملل متحد دانست. با این حال سخن‌گوی وزارت امور خارجه‌ی ایران در این میان، برنامه‌ی موشکی تهران را برنامه‌یی دفاعی خواند و اعلام کرد که آزمایش‌‌های موشکی تهران ناقض قطع‌نامه‌‌های شورای امنیت نیست.
باید دید امروز و فردا نتیجه وزن کشی آمریکا و اوپک در ماجرای افزایش یا کاهش قیمت نفت به کجا می‌رسد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
517023
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
258
84
342
514200
13135
25814
517023

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398