اوپک به رغم مخالفت آمریکا تولید نفت خود را کاهش می‌دهد

اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک تصمیم دارند در سال جدید میزان تولید و صادرات نفت خود را کاهش دهند.

منابع نزدیک به اوپک اعلام کرده‌اند که این تصمیم از سوی یک کمیته تأثیرگذار نظارتی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت اتخاد شده است که روسیه یکی از اعضای آن بوده است.
بر اساس این گزارش بحث و تبادل نظر میان اعضا بر سر حجم و پایه‌ی کاهش تولید و صادرات نفت هم‌چنان میان اعضا در جریان است.
این کمیته که عربستان سعوی و روسیه عضو آن هستند تحت عنوان کمیته‌ی نظارتی مشترک وزیران در میان اعضا از نفوذ بالایی برخوردار است.
کشورهای عضو این کمیته، یک روز پیش از نشست اعضای اوپک گرد هم آمدند و بر سر کاهش تولید به توافق دست یافتند.
خبرگزاری رویترز در گزارش خود با اشاره به این تصمیم اوپک تصریح کرده است که عربستان برای متقاعد کردن روسیه جهت کاهش سهمیه‌ی تولید نفت خود در اوپک تلاش زیادی به خرج داده است.
یک‌سد و هفتاد و پنجمین نشست اعضای اوپک در حالی روز پنج‌شنبه در وین برگزار می‌شود که برخی کشورها از تصمیم گیری‌های کلی بدون اجماع و نفوذ دو کشور روسیه و عربستان بر این نهاد گله‌مندند و قطر نیز اعلام کرده است که از این سازمان نفتی کنار خواهد کشید.
با توجه به کاهش جهانی قیمت نفت، ایران پیش‌تر هشدار داده بود در صورت پایین نیامدن حجم تولید و صادرات اوپک قیمت نفت بازهم سقوط خواهد کرد.
با توجه به توافق صورت گرفته میان کمیته‌ی نظارتی پرنفود اوپک، در صورتی که اعضا در نشست پنج‌شنبه بر سر این توافق به اجماع برسند گفته می‌شود که میزان تولید نفت اوپک دست کم روزنامه یک میلیون بشکه کاهش خواهد یافت.
نگرانی آمریکا
این درحالی‌ست که کاهش احتمالی تولید نفت اوپک که با افزایش بهای جهانی این ماده‌ی حیاتی هم‌راه خواهد بود به هیچ وجه به مذاق آمریکایی‌ها خوش نخواهد آمد.
در همین راستا، دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا که پیش‌تر چراغ سبز برخی از متحدان خود را برای جبران کم‌بود نفت ناشی از تحریم‌های ایران دریافت کرده بود حالا پس از مواجه شدن با تصمیم اعضای اوپک برای کاهش تولید نسبت به این تصمیم ابراز ناخرسندی کرده است.
رییس جمهوری آمریکا برای نشان دادن این نارضایتی دوباره دست به توییت شد و نوشت: امیدوارم اوپک تولید نفت را کاهش ندهد و در همین سطح حفظ کند زیرا جهان نیاز بیش‌تری ندارد و راضی به افزایش بهای نفت نیست.
درخواست ترامپ از اعضای اوپک برای خودداری از کاهش تولید در حالی مطرح می‌شود که اوپک در ماه نوامبر حدود ۶.۰ میلیون بشکه بیش‌تر از ماه اوت نفت تولید کرده بود. بهای کنونی نفت اوپک در بازار جهانی نیز در حال حاضر با افتی کم‌تر از۰ ۲ دلار نسبت به ماه اکتبر به ۶۱ دلار رسیده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
516983
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
218
84
302
514200
13095
25814
516983

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398