قطر از اوپک خارج می‌شود

وزیر انرژی قطر اعلام کرد این کشور از سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک خارج می‌شود.

سعد کعبی که یک ماه پیش به سمت وزارت انرژی پادشاهی قطر منصوب شده است، روز دوشنبه ۱۲ آذر در جریان یک نشست مطبوعاتی در دوحه، پایتخت این کشور گفت: قطر تصمیم گرفته است تا از ژانویه ۲۰۱۹ از عضویت اوپک بیرون بیاید.
کعبی هم‌چنین تصریح کرد که دولت قطر بامداد همین روز مقام‌های اوپک را از این تصمیم خود آگاه کرده‌اند.
وزیر انرژی قطر در توضیح این تصمیم تاریخی گفت: ما ظرفیت نفتی زیادی نداریم و واقع‌بین هستیم. ظرفیت ما در واقع گاز است.
قطر قصد دارد به تولید نفت خود ادامه دهد اما با این همه بیش‌ترین تمرکز این کشور روی تولید گاز خواهد بود.
شیخ‌نشین قطر بزرگ‌ترین صادرکننده گاز طبیعی مایع در جهان است. این کشور از سال ۱۹۶۱ یعنی یک سال پس از تشکیل اوپک به عضویت این سازمان در آمد. اوپک در سپتامبر ۱۹۶۰ تشکیل شد و عربستان سعودی از همان آغاز یکی از مهم‌ترین اعضای آن بود. عربستان از ماه ژوئن ۲۰۱۷ به بهانه‌ی حمایت قطر از تروریسم با این کشور قطع رابطه کرد و آن را تحریم کرد و در ادامه چند کشور متحد عربی دولت ریاض نیز به تحریم‌کنندگان قطر پیوستند.
قیمت نفت افزایش یافت
در پی اعلام خروج قطر از اوپک، قیمت جهانی نفت به شدت افزایش یافت. بهای نفت برنت برای تحویل در ماه فوریه روز دوشنبه به ۶۱ دلار و ۱۴ سنت رسید که نسبت به لحظه بسته شدن بازار در پایان روز کاری جمعه ۵.۸ درسد افزایش نشان می‌دهد. قیمت شاخص برنت در پایان هفته گذشته ۵۸ دلار و ۶۸ سنت بود.
با وجود آن که اعلام تصمیم قطر مبنی بر خروج از اوپک وارد شدن شوک به بازار نفت را توجیه می‌کند اما بسیاری از تحلیل‌گران دلیل دیگر افزایش بهای نفت در نخستین روز کاری هفته جاری را تعدیل تنش تجاری میان آمریکا در جریان دیدارهای حاشیه‌یی نشست گروه ۲۰ در آرژانتین می‌دانند.
اکنون کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که با اعلام خروج قطر از اوپک قیمت طلای سیاه در بازارهای جهانی که در هفته‌های پیش کاهش یافته بود، در ساعات آینده باز هم افزایش پیدا کند.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
516949
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
184
84
268
514200
13061
25814
516949

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398