ادامه روند کاهشی قیمت دلار در ایران

آیا سیاست‌های دولت ارز را ارزان کرده است؟

قیمت ارز در بازارهای ایران هم‌چنان روند نزولی را ادامه می‌دهد.

تصمیمات دولت جمهوری اسلامی برای کنترل قیمت بازار ارز ادامه دارد. پس از اجرایی شدن قانون محدودیت پرداخت۵۰ میلیون تومانی از پایانه‌های فروشگاهی، سقف ۵۰ میلیون تومانی برای هر کدملی هم دیگر اقدامی بود که از سوی بانک مرکزی برای کنترل و مبارزه با پول‌شویی و کنترل قیمت ارز در دستور کار قرار گرفت. به این ترتیب که هر شهروند بتواند در شبانه روز فقط ۵۰ میلیون تومان از طریق پایانه‌های فروشگاهی جابه‌جایی داشته باشد.
دیگر اقدام تازه دولت در این خصوص مدیریت چک‌های تضمینی بود. بر اساس تصمیم جدید بانک مرکزی دیگر چک‌های تضمینی، قابل ظهرنویسی (پشت نویسی) نیست و متقاضی چک باید نام ذی‌نفع (گیرنده) چک را به هم‌راه شماره ملی او در چک قید کند.
عبدالناصر همتی ریيس بانک مرکزی در این خصوص می‌گوید: چک‌های تضمینی کنونی دیگر قابل انتقال نیست و برای چک‌های موجود در بازار، یک ماه فرصت داده شد تا با مراجعه به بانک‌ها نقد شوند؛ ضمن آن‌که بانک‌ها از این به بعد چک‌ها را با شرایط جدید ارایه و صادر می‌کنند.
ریيس بانک مرکزی ایران می‌گوید طبق بررسی‌های این بانک، ارزش این چک‌ها به ۸ هزار میلیارد تومان رسیده است که چرخشی بدون شفافیت و بدون اطلاع نظامی بانکی بوده است.
مقامات ایران مدعی هستند این سیاست‌ها سبب شده است قیمت انواع ارز در بازارهای داخلی کاهش یابد.
قیمت‌ها طبق اعلام رسانه‌های مختلف البته قدری متفاوت است اما خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) روز یک‌شنبه ۱۱ آذر ماه گزارش داد که دلار آمریکا در صرافی‌های تهران به قیمت ۱۱۰۰۰ تومان خریده و ۲۰۰ ۱۱ تومان هم فروخته می‌شود. طبق این گزارش یورو هم به قیمت ۶۰۰ ۱۲ و ۸۰۰ ۱۲ تومان خرید و فروش می‌شود.
این در حالی‌ست که برخی کانال‌های تلگرامی که وابسته به صرافی‌ها هستند و از سوی رسانه‌ها متهم می‌شوند که قیمت ارز را عمداً بالاتر اعلام می‌کنند. قیمت دلار را برای روز یک‌شنبه بین ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰ ۱۲ تومان اعلام کردند. این کانال‌ها هم‌چنین قیمت یورو را ۶۰۰ ۱۳ و تا ۸۰۰ ۱۳ تومان اعلام کردند.
از سوی دیگر دلار در صرافی‌های دولتی با ۵۰۰ تومان افزایش نسبت به دیروز ۱۱۲۵۰ به عموم تا سقف ۲۲۰۰ دلار به فروش می‌رسد. قیمت یورو نیز ۱۲۷۴۰ تومان اعلام شده است که نسبت به دیروز ۵۷۰ تومان افزایش داشته است.
به هر ترتیب به نظر می‌رسد شیب نزولی قیمت ارز در ایران هم‌چنان ادامه دارد، هرچند این نزول بعضاً چندان ثابت نبوده و مشاهده شده است که بعد از مدتی کاهش مجدداً روند افزایشی پیدا کرده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
516951
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
186
84
270
514200
13063
25814
516951

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398