نفت ایران ۳۰ درسد ارزان شد

قیمت جهانی نفت به پایین‌ترین حد طی ۱۳ ماه گذشته رسید.

بهای هر بشکه نفت پایه‌ی وست تگزاس اینترمدیت در ادامه‌ی روند نزولی خود که از حدود یک ماه و نیم پیش آغاز شده بود در جریان داد و ستدهای روز جمعه با بیش از ۱ دلار و ۴۶ سنت کاهش دیگر به ۵۳ دلار و ۱۷ سنت تنزل کرد.
پیش‌تر و در اواخر ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ قیمت هر بشکه نفت پایه وست تگزاس اینترمدیت از مرز ۵۴ دلار عبور کرده بود و در قالب یک روند صعودی، اوایل ماه اکتبر گذشته به نزدیکی ۷۷ دلار رسید.
تحلیل‌گران بازار جهانی نفت، افزایش عرضه‌ی نفت به ویژه توسط آمریکا، روسیه، عربستان و عراق و کاهش چشم‌انداز رشد اقتصاد جهان از جمله اتحادیه‌ی اروپا را از جمله عوامل ادامه‌ی سیر نزولی نفت عنوان می‌کنند.
تولید نفت آمریکا طی سال جاری با ۲۵ درسد افزایش به روزانه ۱۱ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه بالغ شده است. هم‌چنین روسیه نیز رکورد تاریخی تولید روزانه ۱۱ میلیون و ۳۶۰ هزار بشکه نفت را شکسته است. تولید نفت عربستان هم به سطح روزانه ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه رسیده است.
در همین حال، بهای هر بشکه نفت خام صادراتی ایران هم طی معاملات روز جمعه به ۵۶ دلار کاهش یافت. این در حالی بود که این نرخ اوایل ماه اکتبرگذشته از مرز ۸۰ دلار عبور کرده بود. بدین ترتیب قیمت هر بشکه نفت سنگین صادراتی ایران طی کم‌تر از ۲ ماه گذشته حدود ۳۰ درسد کاهش یافته است.
دولت ایران در قالب قانون بودجه‌ی سال جاری خود، بهای فروش هر بشکه نفت صادراتی خود را که عمدتاً شامل نفت سنگین است، ۵۵ دلار پیش‌بینی کرده بود.
بدین ترتیب نزدیک شدن قیمت جهانی نفت ایران به نرخ پیش‌بینی شده در قانون بودجه در شرایطی رخ می‌دهد که تحت تأثیر اعمال تحریم‌های نفتی، تجاری و مالی آمریکا علیه اقتصاد ایران، صادرات نفت این کشور از ۲ ماه پیش تاکنون سیر نزولی به خود گرفته است و در عین حال فروش نفت ایران با اعمال تخفیف‌های قیمتی و ارایه‌ی خدمات حمل و نقل و بیمه ارزان‌تر از معمول صورت می‌گیرد.
صادرات نفت ایران تا پیش از بازگشت موج دوم تحریم‌های آمریکا، از متوسط 2/1 میلیون بشکه در روز به 1/6 میلیون بشکه در روز کاهش یافته بود.
رخ‌دادی که می‌تواند کسری بودجه دولت ایران را که طی نیمه‌ی اول سال جاری خورشیدی به رقم بی‌سابقه ۳۷۰۰۰ میلیارد تومان رسیده است، افزایش دهد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
517005
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
240
84
324
514200
13117
25814
517005

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398