نقل و انتقال ریال سخت شد

افزایش شیب نزول دلار

نزدیک به ۲ ماه پس از ثبت رکورد ۱۹۰۰۰ تومانی توسط دلار آمریکا، در پی تشدید محدودیت‌های نقل و انتقال ریال توسط بانک مرکزی، بهای این ارز مرجع در بازار آزاد ارز تهران به کم‌تر از ۱۳۰۰۰ تومان رسید.

نرخ دلار آمریکا در جریان معاملات بازار آزاد ارز تهران از مرز ۱۳۰۰۰ تومان عقب‌نشینی کرد و در محدوده‌ی ۱۲۸۵۰ تا ۱۲۹۵۰ تومان به فروش رسید.
در همین حال نرخ خرید دلار به کم‌تر از ۱۲۷۰۰ تومان رسید بدین ترتیب بهای هر دلار آمریکا به نزدیکی نرخ معاملات روز میانی مهر ماه رسید در این روز، ۱۰ روز پس از ثبت رکورد ۱۹۰۰۰ تومانی دلار، بهای این ارز مرجع تا ۱۲۵۰۰  تومان کاهش یافت.
پس از آن بار دیگر نرخ دلار تا ۱۵۵۰۰  تومان بالا رفت ولی با نزدیک شدن به موعد اعمال دور دوم تحریم‌های نفتی، مالی و تجاری آمریکا علیه ایران، سیر نزولی دلار از ۲ هفته پیش تا کنون ادامه داشته است.
در همین حال، نرخ فروش هر یورو هم در معاملات روز پنج‌شنبه به محدوده‌ی ۱۴۷۵۰ تا ۱۴۶۵۰ تومان تنزل کرد هر قطعه تمام سکه طلا هم حدود ۴ میلیون تومان مبادله شد.
برخی کارشناسان کاهش تقاضای دلار به دلیل بلاتکلیفی کسب و کارها در روزهای اولیه پس از آغاز تحریم‌ها را عامل اصلی نزول قیمت دلار می‌دانند و برخی دیگر مدیریت بانک مرکزی بر بازار آزاد را به وسیله‌ی عرضه‌ی مستمر و محدود ارز موثر می‌دانند.
با این وجود تعدادی از فعالان بازار نیز تشدید محدودیت نقل و انتقال ریال توسط بانک مرکزی را دلیل اصلی بروز رکود نسبی در معاملات ارز عنوان می‌کنند.
مطابق اعلام بانک مرکزی از ۲ هفته پیش تاکنون، انجام تراکنش روزانه‌ی ریالی از طریق دستگاه‌های پوز تنها تا سقف ۵۰ میلیون تومان برای هر فرد امکان‌پذیر است. هم‌چنین رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده است که این محدودیت به ازای هر شماره ملی افزایش خواهد یافت. به گفته‌ی عبدالناصر همتی، رییس کل بانک مرکزی ایران، به زودی دارنده هر شماره ملی تنها یک‌بار در روز می‌تواند تراکنش ریالی ۵۰ میلیون تومانی از طریق دستگاه‌های پوز انجام دهد.
همتی، آزاد بودن نقل و انتقال ریال را از مصادیق پول‌شویی اعلام کرد و تأکید کرده است که با اقدامات بیش‌تر مانع از توسعه‌ی بازار آزاد ارز در ایران خواهد شد.
رییس کل بانک مرکزی ایران در گفت‌و‌گو با شبکه‌ی دوم سیمای جمهوری اسلامی تأکید کرد که باید بازارهای ارز به هم نزدیک شود و به تعادل برسیم همتی هم‌چنین به مردم ایران وعده داد که بانک مرکزی با اقتدار و برنامه‌ی ارزی، راه خود را ادامه می‌دهد و مردم به‌زودی نتایج این اقدامات را خواهند دید.
در مقابل برخی فعالان اقتصادی تلاش بانک مرکزی برای دشوارتر کردن نقل و انتقال ریال را عاملی برای تشدید رکود اقتصادی در ایران می‌دانند که مانع از اثرگذاری مثبت کاهش نرخ ارز خواهد شد.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
516968
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
203
84
287
514200
13080
25814
516968

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398