دلار و سکه در سراشیبی

 نرخ ارز به یک ماه گذشته برگشت

قیمت دلار در ایران به پایین‌ترین حد در یک ماه گذشته رسید.

هم‌زمان با ادامه‌ی مدیریت بازار آزاد ارز توسط بانک مرکزی ایران از طریق عرضه‌ی مستمر ولی محدود ارز، قیمت دلار در جریان معاملات روز چهارشنبه به آستانه‌ی ۱۳۰۰۰ تومان رسید. هر یورو نیز در قیمت‌هایی کم‌تر از ۱۵۰۰۰ تومان مبادله شد.
در همین حال، ادامه‌ی سیر نزولی طلا در بازارهای جهانی موجب شد تا بهای هر قطعه تمام سکه طلا نیز تحت تأثیر کاهش قیمت دلار به ۴ میلیون تومان برسد.
یک ماه و نیم پیش قیمت دلار آمریکا تا نرخ تاریخی ۱۹۰۰۰ تومان صعود کرده بود و بهای هر قطعه تمام سکه طلا نیز از مرز ۵ میلیون و ۳۵۰ هزار تومان گذشته بود.
در چنین شرایطی، بانک مرکزی حدود یک ماه و نیم پیش دخالت در بازار آزاد را با وارد آوردن یک شوک قیمتی آغاز کرد. در پی این اقدام نرخ دلار تا ۵۰۰ ۱۲ تومان کاهش یافت ولی سپس تا ۱۵۵۰۰ تومان بالا رفت. سپس بانک مرکزی سیاست عرضه‌ی محدود و مستمر ارز را در پیش گرفت. سیاستی که اجرای آن موجب شده است تا نرخ ارز با وجود بروز نوسان‌هایی، در مجموع، سیر نزولی خود را طی یک ماه گذشته حفظ کند.
البته تحلیل‌گران بدبین بازار ارز معتقدند که دخالت بانک مرکزی در بازار ارز کوتاه‌ مدت، مبتنی بر انگیزه‌های سیاسی و با هدف بی اثر جلوه دادن تحریم‌های آمریکا علیه اقتصاد ایران است. لذا با پدیدار شدن اثر واقعی تحریم نفتی، تجاری و مالی آمریکا در درآمد ارزی دولت و افزایش کسری بودجه، بانک مرکزی ناگزیر خواهد شد تا عرضه‌ی ارز در بازار آزاد را متوقف کند.
در این میان برخی نیز ریزش روز چهارشنبه قیمت‌ را تلاش موقتی دولت برای اثبات تأثیرگذاری برخورد قهری با تحولات بازار ارز از جمله اعدام روز چهارشنبه دو تن از فعالان عمده بازار ارز ارزیابی کردند.
در همین حال ادامه‌ی نزول قیمت جهانی نفت هم تردیدها در مورد حفظ توان ارزی بانک مرکزی برای مدیریت بازار آزاد ارز را افزایش داده است. قیمت جهانی هر بشکه نفت پایه وست تگزاش اینترمدیت به کم‌تر از ۵۷ دلار رسیده است، نرخی که طی ۱۰ ماه گذشته بی سابقه بوده است اما تحلیل‌گران خوش‌بین بازار هم بر این باورند که روند نزولی حاکم بر بازار ناشی از تخلیه‌ی شوک روانی وارد شده به بازار پیش از آغاز تحریم‌هاست. به باور آن‌ها با توجه به روند رشد نرخ تورم، سیر صعودی حجم نقدینگی در اقتصاد ایران و حتا تأثیرگذاری تحریم‌ها بر کاهش درآمد دولت، جهش ۳۷۵ درسدی نرخ دلار طی یک‌سال فاقد منطق اقتصادی بوده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
516992
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
227
84
311
514200
13104
25814
516992

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398