موافقت اکثریت اعضای اوپک برای کاهش عرضه‌ی نفت

محمد بن حمد الرمحی، وزیر نفت عمان اعلام کرد که اکثریت اعضای اوپک موافق کاهش عرضه‌ی نفت در بازار جهانی هستند.

وزیر نفت عمان که در حاشیه‌ی برگزاری جلسه‌ی کمیته‌ی نظارت بر بازار نفت سخن می‌گفت، تأکید کرد که حفظ ثبات بازار نفت در شرایط فعلی نیازمند حصول یه توافق همه جانبه میان اعضای اوپک و نیز صادرکنندگان عمده غیرعضو از جمله روسیه است.
جلسه‌ی کمیته‌ی نظارت بر بازار نفت با هدف بررسی ابعاد کاهش قیمت نفت در هفته‌های اخیر و نحوه‌ی توقف آن با حضور نمایندگان کشورهای عضو سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) و برخی کشورهای عمده صادرکننده غیر عضو از جمله عمان و روسیه در ابوظبی برگزار شد.
گفته می‌شود که در این نشست، عربستان در حال جلب توافق شرکت کنندگان برای کاهش عرضه‌ی روزانه ۱ میلیون بشکه نفت است. به همین منظور، عربستان اعلام کرده است که به تنهایی عرضه‌ی روزانه‌ی نفت خود را ۵۰۰ هزاربشکه کاهش خواهد داد. سهیل المزروعی، وزیر نفت امارات متحده عربی نیز تأکید کرده است که کشورش به هر توافقی که میان شرکت کنندگان در نشست ابوظبی حاصل شود، پای‌بند خواهد بود.
در مقابل الکساندر نواک، وزیر انرژی روسیه با رد ادعای عربستان در مورد وجود مازاد نفت در بازار جهانی، گفته است که بازار در نیمه‌ی اول سال ۲۰۱۹ به تعادل خواهد رسید و حتا این احتمال وجود دارد که بازار به دلیل رشد تقاضا با کم‌بود مواجه شود، لذا وضعیت فعلی بازار بسیار زودگذر خواهد بود و نیازی به کاهش عرضه‌ی نفت نیست.
با وجود بروز اختلاف نظر میان روسیه و عربستان، حصول اجماع میان شرکت‌کنندگان در این نشست برای کاهش عرضه‌ی نفت بسیار دشوار شده است.
در همین حال، خالد فالح، وزیر نفت عربستان نیز با سفر به بغداد و دیدار با همتای عراقی‌اش، ثامر غضبان و عادل عبدالمهدی، نخست وزیر این کشور سعی کرد تا حمایت عراق را برای برقراری ثبات قیمت جهانی نفت جلب کند.
در جریان معاملات بازار نفت، بهای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت با ۴۸ سنت دیگر کاهش به ۶۰ دلار و ۱۹ سنت رسید که کم‌ترین میزان طی ۶ ماه گذشته به شمار می‌رود.
کاهش رشد اقتصادی کشورهای اروپایی، اعطای تخفیف به ۸ کشور توسط آمریکا برای خروج موقت از شمول تحریم خرید نفت ایران و نیز ادامه‌ی رشد تولید و صادرات نفت آمریکا از منابع شیل، چشم‌انداز قیمت در بازار نفت را نزولی کرده است.

آخرین مطالب
آمار بازدیدکنندگان سایت
516944
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
179
84
263
514200
13056
25814
516944

آی‌پی شما: 52.55.186.225
امروز: دوشنبه، 02 ارديبهشت 1398